Budowa nowego boiska Polonii idzie zgodnie z planem. A jeszcze przyśpieszy!

Przy ulicy Piłkarskiej powstaje nowoczesne boisko piłkarskie wraz z niezbędnym zapleczem. Prace budowlane idą zgodnie z planem, jednak mają jeszcze przyśpieszyć. Wszystkiemu "winne" są galopujące ceny.

W czerwcu minionego roku spółka Bytomski Sport Polonia Bytom zawarła umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą - firmą Tamex Obiekty Sportowe S.A. - na budowę nowego boiska wraz z zapleczem treningowym przy ul. Olimpijskiej i Piłkarskiej. Przez pierwsze pół roku trwały prace projektowe i proces uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych, natomiast inwestycja weszła w fazę realizacji w lutym.

Od tego czasu prace intensywnie postępują. Dotąd wykonawca ukończył już konstrukcję parteru i części pierwszej kondygnacji budynku zaplecza sportowego z jednoczesnym wykonaniem elementów instalacji sanitarnych. Obserwatorzy z pewnością zauważyli, że postawiono już cztery maszty oświetleniowe o wysokości 36 metrów, na których zamontowano oświetlenie o łącznej mocy maksymalnej ok. 150 kW. Trwają też prace związane z budową instalacji zraszania boiska.

Wkrótce firma Tamex Obiekty Sportowe przystąpi do wykonania podbudowy mineralnej z kruszywa łamanego płyty boiska. Z kolei na koniec września planowane jest ukończenie konstrukcji całego budynku. Wówczas rozpocznie się wykonywanie pokrycia dachowego.

Zgodnie z planem inwestycja ma potrwać do wiosny przyszłego roku. To jednak nie oznacza, że piłkarze będą mogli zacząć korzystać z nowego obiektu, ponieważ nim to nastąpi, muszą zostać przeprowadzone procedury odbiorowe.

Dzięki temu, że budowa postępuje zgodnie z harmonogramem, ale też przez rozpędzoną inflację postanowiono, by nie hamować dużego tempa prac oraz ograniczyć znaczący wzrost kosztów poprzez przyśpieszenie realizacji inwestycji i zmianę harmonogramu płatności. W poniedziałek Rada Miejska zadecydowała o przesunięciu wydatkowania kwoty 1,1 mln zł z 2023 na 2022 rok w celu uregulowania faktur za wykonane już roboty budowlane, których przeprowadzenie przewidywano dopiero na przyszły rok.

- Współpraca z wykonawcą układa się bardzo dobrze. Wszystkie roboty budowlane są realizowane zgodnie z harmonogramem, a część z nich została wykonana, mimo iż termin realizacji przypadał dopiero w 2023 roku - mówi Sławomir Kamiński, prezes spółki Bytomski Sport Polonia Bytom Sp. z.o.o. - Dzięki temu nie poniesiemy dodatkowych kosztów, które mogłyby się pojawić, gdyby wykonawca zrealizował je zgodnie z harmonogramem. Wówczas ceny towarów mogłyby być o wiele wyższe niż obecnie - podkreśla Sławomir Kamiński.

W ramach trwającej inwestycji powstaje pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią, przy którym wybudowane zostaną również trybuny umożliwiające rozgrywanie na tym obiekcie meczów z udziałem ponad 2,2 tys. widzów. Ponadto projekt przewiduje budowę trzykondygnacyjnego budynku, który pomieści pomieszczenia szatniowe, minimuzeum Polonii Bytom, kawiarenkę z tarasem dla rodziców młodych zawodników akademii piłkarskiej oraz miejsce dla nowo powołanej sekcji e-sportu. Obiekt będzie spełniać wymogi PZPN i UEFA odnośnie rozgrywek polskiej I ligi bez konieczności przyszłej ingerencji w podstawowe, zrealizowane już elementy konstrukcyjne wykonane w ramach bieżącego zadania. W tym sezonie drużyna seniorów Polonii Bytom rywalizuje na poziomie III ligi.

Wartość realizowanego etapu inwestycji wynosi 30,4 mln zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Układanie murawy syntetycznej na nowym boisku Polonii Bytom

Mamy jesień, a na nowym boisku Polonii zapanowała... wiosna!

Wnętrze Krzywego Domku

Ostatnie dni Krzywego Domku. Takie warunki mieli piłkarze

Krzywy domek

Krzywy domek przejdzie do historii

Powstający budynek klubowy przy nowym boisku Polonii Bytom

Nowy budynek Polonii już bardziej nie urośnie

Maszty oświetleniowe na nowym boisku już stoją

Maszty już stoją, budynek klubowy rośnie w oczach

Budowa boiska polonii 18

Budowa nowego kompleksu piłkarskiego w Bytomiu. Są postępy!

Byt 3p18hshnb02einffam6u1da3m426

II liga: Polonia Bytom bez prezesa!