Budowa nowego kompleksu piłkarskiego w Bytomiu. Są postępy!

Prace na budowie nowoczesnego kompleksu sportowego przy ulicy Piłkarskiej posuwają się do przodu. Dzięki tej inwestycji Polonia Bytom wreszcie przestanie się błąkać po obcych boiskach i znów będzie mogła zagrać u siebie.

Budowę rozpoczęto w lutym. Pierwsze miesiące upłynęły na przygotowywaniu terenu pod nowe boisko piłkarskie, trybuny oraz budynek klubowy. Wykonawca - firma Tamex Obiekty Sportowe - po wykonaniu prac markoniwelacyjnych przystąpiła do budowy kanalizacji deszczowej, obejmującej m.in. zabudowanie pod ziemią potężnych zbiorników, dzięki którym możliwe będzie ponowne wykorzystywanie wód opadowych. W kwietniu wykonano wykop pod budynek klubowy, co pozwoliło przekonać się jak duży będzie ten obiekt. Obecnie wylano już tzw. "chudy beton" i rozpoczęto roboty zbrojeniowe płyty fundamentowej, a także ukończono podstawy dla przyszłych masztów oświetleniowych. Aby 30-metrowe słupy mogły ustać w pionie wykonano dla nich potężne betonowe bloki sięgające kilka metrów poniżej poziomu gruntu.

- Jestem zadowolony z postępu robót, ponieważ przebiegają one zgodnie z przyjętym harmonogramem. Obecnie wykonawca pracuje nad właściwym przygotowaniem infrastruktury podziemnej i posadowienia, ale już niedługo będziemy widzieli, jak powstaje budynek i wszystkie elementy charakterystyczne dla boiska piłkarskiego. Mam na myśli przede wszystkim ponad 30-metrowe maszty oświetleniowe - powiedział Sławomir Kamiński, prezes zarządu Bytomskiego Sportu Polonii Bytom.

Inwestycja obejmuje budowę pełnowymiarowego boiska piłkarskiego spełniającego kryteria systemu licencyjnego PZPN i UEFA, dzięki czemu możliwe będzie rozgrywanie na nim meczy ligowych z udziałem kibiców. Po obu stronach pola gry powstaną trybuny zapewniające 2,2 tys. miejsc, natomiast w narożnikach staną maszty oświetleniowe pozwalające na korzystanie z obiektu po zmroku i realizację transmisji telewizyjnych. Za jedną z bramek przewidziano budowę trzykondygnacyjnego budynku, w którym znajdą się pomieszczenia szatniowe, minimuzeum Polonii Bytom, kawiarenka z tarasem dla rodziców kilkuset młodych adeptów piłki nożnej oraz miejsce dla nowo powołanej sekcji e-sportu. Budynek ma stać się również nowym domem drużyny seniorów.

Co istotne, projekt kompleksu przewiduje możliwość jego rozbudowy do wymogów licencyjnych I ligi bez konieczności ingerencji w podstawowe, zrealizowane już elementy konstrukcyjne. W ten sposób grająca dziś w III lidze Polonia Bytom przez najbliższe lata nie będzie musiała martwić się o to, gdzie rozgrywać swoje mecze, jeśli uda się jej awansować do wyższych klas rozgrywkowych. Najważniejsze jednak, że zarówno seniorzy, jak i młodzi zawodnicy akademii wreszcie będą mieli godne warunki do treningów.

Inwestycja jest realizowana w systemie "projektuj i buduj". Wykonawca przez pierwsze 6 miesięcy przygotowywał projekt budowlany, a po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń przystąpił do prac budowlanych. Według zakładanego harmonogramu roboty budowlane mają trwać piętnaście miesięcy, a obiekt powinien być gotowy wiosną przyszłego roku. Realizowany etap inwestycji warty jest 30 mln 478 tys. zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Nowe boisko Polonii Bytom

Polonia wraca do siebie. Boisko gotowe!

Wnętrze Krzywego Domku

Ostatnie dni Krzywego Domku. Takie warunki mieli piłkarze

Krzywy domek

Krzywy domek przejdzie do historii

Układanie murawy syntetycznej na nowym boisku Polonii Bytom

Mamy jesień, a na nowym boisku Polonii zapanowała... wiosna!

Powstający budynek klubowy przy nowym boisku Polonii Bytom

Nowy budynek Polonii już bardziej nie urośnie

Budowa boiska polonii 01

Budowa nowego boiska Polonii przyśpieszy

Maszty oświetleniowe na nowym boisku już stoją

Maszty już stoją, budynek klubowy rośnie w oczach