Bytom będzie mieć swojego człowieka w Sejmiku

W nowej kadencji Sejmiku Województwa Śląskiego Bytom będzie mieć tylko jednego reprezentanta. Mandat radnego uzyskał Jacek Brzezinka.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Jacek Brzezinka

W okręgu nr 4 obejmującym Bytom, Gliwice oraz powiaty gliwicki, lubliniecki i tarnogórski w niedzielnych wyborach do Sejmiku rywalizowało 79 kandydatów. Aż 19 z nich pochodziło z Bytomia. Najbardziej lokalny charakter miał komitet Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, gdzie 6 spośród 8 kandydatów było bytomianami.

Mimo tak dużej reprezentacji tylko jeden z siedmiu mandatów przypadających na ten okręg trafi do Bytomia. Pozostałe miejsca w Sejmiku zajmą ludzie z Gliwic (3 osoby), Tarnowskich Gór (2 osoby) i Lublińca. Kandydaci z Bytomia zajmowali gorsze miejsca na listach, co przełożyło się na ich wyniki. Żaden z nich nie startował z pierwszej pozycji, podczas gdy gliwiczanie mieli aż 5 "jedynek" w tym okręgu.

Jedynym radnym wojewódzkim z Bytomia w tej kadencji zostanie Jacek Brzezinka, którego wskazało 9 500 wyborców. Obecnie pełni funkcję członka zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wcześniej był radnym w Bytomia i doradcą marszałka województwa śląskiego, natomiast w latach 2007 - 2015 był posłem na Sejm RP. Posiada tytuł magistra inżyniera mechanika, który uzyskał na Politechnice Śląskiej.

Katarzyna Stachowicz

Może Cię zainteresować:

Sejmik Śląski po wyborach. Już wiadomo, kto ma mandat. 20 miejsc dla KO, 18 dla PiS, 5 dla Trzeciej Drogi i 2 dla Lewicy

Autor: Katarzyna Pachelska

09/04/2024

Katarzyna stachowicz foto

Może Cię zainteresować:

Wojciech Saługa kandydatem KO na marszałka województwa śląskiego. Katarzyna Stachowicz, która zdobyła najlepszy wynik w wyborach do sejmiku, przejmie po nim mandat poselski?

Autor: Szymon Karpe

10/04/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon