Bytom na cały rok. Kalendarze już dostępne

Miłośnicy Bytomia mogą wybrać, co wolą oglądać przez cały następny rok: miasto w czasach swojej największej świetności, czy współczesny, ale piękniejący Bytom. Kalendarze z takimi motywami są już dostępne.

Kalendarze2024

Podróż w przeszłość

Przełom XIX i XX wieku był dla Bytomia okresem największego prosperity. To właśnie wtedy powstawały tu najwspanialsze budowle, jakie możemy podziwiać do dziś. W nowym kalendarzu naściennym Muzeum Górnośląskiego na 2024 rok zreprodukowano 13 fotografii wykonanych w tamtych czasach. To unikatowe zdjęcia ze zbiorów instytucji, spośród których najstarsze pochodzą z połowy XIX wieku.

Na trzynastu kartach kalendarza zobaczymy ulicę Gliwicką z wieżą nieistniejącego już ratusza majaczącą się w tle, targowisko na Moltkeplatz (dziś pl. Sobieskiego), stary kościół św. Jacka, kopalnię Hohenzollern (późniejszą Szombierki), Cesarski Urząd Pocztowy stojący w miejscu budynku Społem, procesję Bożego Ciała na Bulwarze (pl. Kościuszki), polsko-niemieckie przejście graniczne na ul. Chorzowskiej, skrzyżowanie ulic Wrocławskiej i Piekarskiej, nieistniejącą już kamienicę naprzeciw kościoła Mariackiego, dawny Dom Strzelecki, ulicę Dworcową, czy pierwszy budynek dworca Kolei Górnośląskiej.

Kalendarz Muzeum Górnośląskiego jest dostępny wyłącznie formacie 30 x 42 cm w cenie 25 złotych. Można go nabyć stacjonarnie w kasach instytucji przy pl. Sobieskiego 2 i ul. Korfantego 34, bądź w sklepiku internetowym. Trzeba się śpieszyć, bo w sprzedaży zostało już tylko nieco ponad 20 sztuk!

Spacer śladem inwestycji

Swój kalendarz wydał również Urząd Miejski. Magistrat postanowił przedstawić w nim zmiany, jakie zaszły w naszym mieście w ostatnim czasie.

- Wśród zdjęć zdobiących karty kalendarza znaleźć można fotografie modernistycznego budynku dawnego kina "Gloria", zrewitalizowanych kamienic przy Mickiewicza i Dworcowej, nowych przestrzeni rekreacji przy Kwietniewskiego i w ul. Zaułek, Pałacu w Miechowicach, przebudowanej ul. Piekarskiej, na którą powróciła wyczekiwana przez wszystkich zabytkowa „enka” - czytamy na stronie urzędu.

Kalendarz jest dostępny w dwóch wersjach: 13 planszowy w cenie 13,28 zł oraz trójdzielny w cenie 6,85 zł. Można je nabyć w Biurze Promocji Bytomia od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon