Bytom pozyskał pieniądze na OZE. Fundusze trafią do mieszkańców

Mieszkańcy Bytomia otrzymają 85-procentowe dofinansowanie na zakup i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu na tutejszych domach pojawią się panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, magazyny energii i systemy zarządzania energią.

Fotowoltaika na dachu

Bytom jest liderem jednego z sześciu projektów w województwie śląskim, jakim przyznano tak duże wsparcie. Do naszego miasta i do Radzionkowa trafi łącznie 55,3 mln zł.

– W tym naborze premiowane były partnerstwa miedzy miastami. Dzięki wnioskowi złożonemu wspólnie z Radzionkowem, mogliśmy otrzymać dodatkowe punkty. Podobnie wspólne wnioski dla wielu gmin z powiatu złożyły na przykład Rybnik i Tarnowskie Góry – podkreśla Michał Bieda, zastępca prezydenta.

Z unijnego wsparcia będą mogli skorzystać mieszkańcy zabudowy jednorodzinnej. 85-procentowe dofinansowanie będzie przyznawane na montaż paneli fotowoltaicznych, powietrznych lub gruntowych pomp ciepła do c.o. wraz z c.w.u., magazynów energii elektrycznej oraz systemów zarządzania energią. W ramach projektu będzie prowadzona również kampania edukacyjna oraz działania proekologiczne.

– Z zazdrością patrzę na miasta, które już lata temu rozpoczęły walkę o czyste powietrze. Od początku kadencji włożyliśmy wiele pracy, by nadrobić stracony czas. Pozyskane przez nas niemal 40 mln zł trafi bezpośrednio do bytomian i pozwoli na skuteczną walkę ze smogiem – szczególnie w tych dzielnicach Bytomia, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Miasto pozyskało też blisko 250 tys. zł w konkursie Inicjatywa Antysmogowa w ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup mobilnego laboratorium z analizatorami zanieczyszczeń oraz samochodu elektrycznego. Stacja pomiarowa zasili jednostkę, która jest już obecnie wykorzystywana podczas kontroli palenisk i dymu z kominów. Nowy sprzęt będzie wykonywać badania czterech substancji świadczących o spalaniu niedozwolonych materiałów takich jak plastik, farby.

Projekt będzie realizowany w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji).

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon