Bytom remontuje kamienice. Nowi lokatorzy już odbierają klucze

Nie ustają remonty miejskich kamienic. Właśnie następuje najprzyjemniejszy etap, gdy prace dobiegają końca, a klucze do odnowionych mieszkań odbierają nowi lokatorzy.

W ramach rewitalizacji Bytomia remontowane są dziesiątki kamienic, głównie w Śródmieściu, ale również w dzielnicach Rozbark, Łagiewniki i Bobrek. Najbardziej spektakularne zmiany możemy obserwować w kwartale Piłsudskiego-Kwietniewskiego-Piekarska, przy ulicach Korfantego i Katowickiej oraz w Kolonii Zgorzelec, gdzie remontowanych jest od kilku do nawet kilkudziesięciu budynków stojących w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.

W ostatnich tygodniach z remontowanych budynków zaczynają znikać rusztowania, dzięki czemu przechodnie mogą podziwiać odrestaurowane elewacje. Prace jednak nie ograniczają się wyłącznie do wyczyszczenia i odmalowania frontów. Inwestycje realizowane na zlecenie miasta są przeprowadzane w sposób kompleksowy, dlatego ich zakres obejmuje również wymianę instalacji wewnętrznych, zmianę źródeł ogrzewania, docieplenie stropów, wymianę stolarki, remonty klatek schodowych, a często również zagospodarowanie pustostanów.

Dzięki prowadzonej rewitalizacji do miejskich zasobów mieszkaniowych trafia wiele lokali, do których wcześniej nie można było nikogo zakwaterować ze względu na zły stan techniczny, czy brak wentylacji lub innych warunków wymaganych przepisami budowlanymi. W wyniku stosownych przebudów i modernizacji mieszkań te problemy udaje się rozwiązać. Obecnie w trakcie modernizacji jest niemal 100 lokali, a na kolejnych 50 są prowadzone postępowania przetargowe.

Mieszkańcy wprowadzają się do wyremontowanych mieszkań

W minioną środę, 4 października prezydent Mariusz Wołosz przekazał nowym lokatorom bloku przy ul. Katowickiej 53 klucze do swoich mieszkań. Wśród nowych mieszkańców znalazły się rodziny, którym przysługiwał lokal z tytułu wykwaterowania, jak np. rodzina pana Łukasza, która po pożarze ponad 2 lata przebywała w lokalu przejściowym. Budynek został wyremontowany w ramach unijnego projektu Termomodernizacji oraz zmiany systemów ogrzewania nieruchomości w Śródmieściu Bytomia. W jego ramach trwają remonty kamienic przy ul. Katowickiej 60, Staromiejskiej 2,3, Żeromskiego 14, Kochanowskiego 17, ul. Witczaka 37, 83, 85, ul. Miętkiewicza 5, 7. Wartość wszystkich prac to ponad 39 mln zł, z czego 26 mln zł pochodzi z dofinansowania.

W sierpniu władze miasta przekazały lokatorom klucze do mieszkań przy ul. Siemianowickiej 29. To było wyjątkowe przedsięwzięcie, bo budynek został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W lokalach usunięto progi, poszerzono drzwi, zamontowano bezprogowe kabiny prysznicowe, a dostęp na wszystkie piętra zapewnia winda.

- Przekazanie kluczy do wyremontowanych lokali to ważny moment dla nowych lokatorów o szczególnych potrzebach. Mam nadzieję, że mieszkania spełnią ich oczekiwania. Dla nas też powód do radości, bo kolejny nieremontowany od lat budynek zyskał nowe oblicze - powiedział Mariusz Wołosz.

Przebudowa kamienicy przy ul. Siemianowickiej 29 także jest częścią większego projektu - w tym przypadku jest to „Utworzenie Centrum Usług Społecznych oraz lokali socjalnych, wspomaganych i chronionych w Bytomiu (Śródmieście i Rozbark)”. Obejmował on remont 5 budynków oraz 36 pojedynczych lokali na terenie Śródmieścia i Rozbarku. Wartość całego projektu wyniosła 20 mln zł, z czego 19 mln zł pokryło dofinansowanie.

Również w sierpniu nowi lokatorzy wprowadzili się do kamienicy przy ul. Piłsudskiego 34-36. W wyniku przeprowadzonej inwestycji powstało tam 18 mieszkań komunalnych, w tym jedno na poddaszu. Lokale na poziomie parteru zostały przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zaś na klatce schodowej zamontowano rampę dla wózków inwalidzkich, zaś z tyłu budynku powstał podjazd, który zapewnia niepełnosprawnym dostęp od strony podwórza. Wartość przedsięwzięcia wyniosła 4,9 mln zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon