Bytom: skarby, legendy, katastrofy i klątwy. Rozmowa wideo z Agatą Listoś-Kostrzewą, autorką książki "Ballada o śpiącym lwie"

"Ballada o śpiącym lwie" to nowa książka - reportaż poświęcona w głównej mierze miastu Bytom. Napisała ją Agata Listoś-Kostrzewa, doświadczona reportażystka, która... ze Śląskiem nie miała nic wspólnego. Obejrzyj rozmowę wideo z autorką książki. Pytamy ją, dlaczego zdecydowała się podjąć temat Bytomia, co ją zafascynowało w naszym mieście, czy miała trudności w zdobywaniu informacji, szczególnie na temat wydobywania węgla pod Bytomiem.

Katarzyna Pachelska/bytomski.pl
Agata Listoś-Kostrzewa

"Ballada o śpiącym lwie" to debiut książkowy Agaty Listoś-Kostrzewy, autorki związanej z Łodzią i Warszawą. W dodatku to też jej debiut, jeśli chodzi o Bytom. W rozmowie wideo z portalem bytomski.pl Listoś-Kostrzewa wyjaśnia, dlaczego zainteresowała się właśnie Śląskiem i Bytomiem.

- To wydawnictwo poprosiło mnie o napisanie książki na ten temat. Czyli początek nie był romantyczny - uśmiecha się Agata Listoś-Kostrzewa. - Podjęłam się tego zadania, choć nie zdawałam sobie na początku sprawy, jak rozległe jest to zagadnienie - dodaje. - Zadziwiające było to, że w ramach jednego miasta są tak różne przestrzenie. Z jednej strony poprzemysłowe, z drugiej secesyjne kamienice, przepiękna zabudowa, tereny zielone. Eksplorując ten teren miałam poczucie, że co chwilę znajduję się w innej bajce.


"Ballada..." jest opowieścią o mieście, którego największy skarb stał się z biegiem lat największym przekleństwem. Autorka prowadzi nas przez wieki dziejów Bytomia, od średniowiecza, przez epokę industrialną, złoty czas miasta, po lata wojenne i rabunkowe wydobycie węgla pod filarem Bytomia. Przez czasy niemieckie, polskie, PRL i współczesność.

Przeczytaj rozmowę z Agatą Listoś-Kostrzewą: Bytom - perła w popiele. Rozmawiamy z autorką książki o Bytomiu - "Ballada o śpiącym lwie", Agatą Listoś-Kostrzewą

Spotkanie z Agatą Listoś-Kostrzewą 16 listopada

Spotkanie autorskie z Agatą Listoś-Kostrzewą odbędzie się we wtorek, 16 listopada 2021 r. o godz. 18.00 w Pałacu w Miechowicach w Bytomiu. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

Agata Listoś-Kostrzewa jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Studiowała też w Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła Kurs Kreatywnego Pisania Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Publikowała między innymi w tygodniku „Polityka”, w „Gazecie Wyborczej”, w miesięczniku „Znak” i w magazynie „Non/fiction”.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ballada o śpiącym lwie, książka

Rozmowa z autorką książki "Ballada o śpiącym lwie"

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Odnowiony gmach Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, Bytom

Zabytkowy budynek Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 odnowiony

Impreza techno odbędzie się w zabytkowym gmachu poczty

Impreza techno w gmachu zabytkowej bytomskiej poczty

Alicja Omięcka

Podwyżki dla pracowników Kolei Śląskich już od 1.10.2021!

Opowieści Wagantów, Teatr Gry i Ludzie

Dwa plenerowe spotkania z teatrem w dzielnicach Bytomia