Bytom: skarby, legendy, katastrofy i klątwy. Rozmowa wideo z Agatą Listoś-Kostrzewą, autorką książki "Ballada o śpiącym lwie"

"Ballada o śpiącym lwie" to nowa książka - reportaż poświęcona w głównej mierze miastu Bytom. Napisała ją Agata Listoś-Kostrzewa, doświadczona reportażystka, która... ze Śląskiem nie miała nic wspólnego. Obejrzyj rozmowę wideo z autorką książki. Pytamy ją, dlaczego zdecydowała się podjąć temat Bytomia, co ją zafascynowało w naszym mieście, czy miała trudności w zdobywaniu informacji, szczególnie na temat wydobywania węgla pod Bytomiem.

Katarzyna Pachelska/bytomski.pl
Agata Listoś-Kostrzewa

"Ballada o śpiącym lwie" to debiut książkowy Agaty Listoś-Kostrzewy, autorki związanej z Łodzią i Warszawą. W dodatku to też jej debiut, jeśli chodzi o Bytom. W rozmowie wideo z portalem bytomski.pl Listoś-Kostrzewa wyjaśnia, dlaczego zainteresowała się właśnie Śląskiem i Bytomiem.

- To wydawnictwo poprosiło mnie o napisanie książki na ten temat. Czyli początek nie był romantyczny - uśmiecha się Agata Listoś-Kostrzewa. - Podjęłam się tego zadania, choć nie zdawałam sobie na początku sprawy, jak rozległe jest to zagadnienie - dodaje. - Zadziwiające było to, że w ramach jednego miasta są tak różne przestrzenie. Z jednej strony poprzemysłowe, z drugiej secesyjne kamienice, przepiękna zabudowa, tereny zielone. Eksplorując ten teren miałam poczucie, że co chwilę znajduję się w innej bajce.


"Ballada..." jest opowieścią o mieście, którego największy skarb stał się z biegiem lat największym przekleństwem. Autorka prowadzi nas przez wieki dziejów Bytomia, od średniowiecza, przez epokę industrialną, złoty czas miasta, po lata wojenne i rabunkowe wydobycie węgla pod filarem Bytomia. Przez czasy niemieckie, polskie, PRL i współczesność.

Przeczytaj rozmowę z Agatą Listoś-Kostrzewą: Bytom - perła w popiele. Rozmawiamy z autorką książki o Bytomiu - "Ballada o śpiącym lwie", Agatą Listoś-Kostrzewą

Spotkanie z Agatą Listoś-Kostrzewą 16 listopada

Spotkanie autorskie z Agatą Listoś-Kostrzewą odbędzie się we wtorek, 16 listopada 2021 r. o godz. 18.00 w Pałacu w Miechowicach w Bytomiu. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona.

Agata Listoś-Kostrzewa jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Studiowała też w Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła Kurs Kreatywnego Pisania Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Publikowała między innymi w tygodniku „Polityka”, w „Gazecie Wyborczej”, w miesięczniku „Znak” i w magazynie „Non/fiction”.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon