Bytom. Spacer po osiedlach familoków na Bobrku w niedzielę 29.10. Oprowadza Kamil Iwanicki, autor książki "Familoki. Śląskie mikrokosmosy"

Dzisiaj premierę ma książka "Familoki. Śląskie mikrokosmosy", autorstwa Kamila Iwanickiego. Ten młody człowiek od wielu lat zajmuje się propagowaniem wiedzy o górnośląskich osiedlach patronackich. Z okazji premiery tego wydawnictwa, Kamil zaprasza na spacer po bytomskim Bobrku w najbliższą niedzielę, 29 października 2023 r.

Bobrek - dzielnica cudów? Może i tak, ale na pewno to dzielnica ciekawych architektonicznie i socjologicznie patronackich osiedl robotniczych.

Kolonia Robotnicza w Bobrku powstała dla pracowników huty ‘’Julia’’(Bobrek) oraz kopalni ‘’Hrabina Johanna’’(Bobrek). Kompleks, złożony z dwóch odrębnych zespołów mieszkaniowych powstał, w latach 1907-1922.

- Ta dzielnica Bytomia często przywołuję nienajlepsze skojarzenia, ale chciałbym Państwu opowiedzieć, o historii kolonii robotniczych powstałych w Bobrku, dawnym drewnianym kościele ewangelickim, hucie, wpływie rodziny Schaffgotsch na rozwój miejscowości i legendach związanych z Bobrkiem - zachęca Kamil Iwanicki.

W niedzielę 29 października 2023 r. o godzinie 14:00 spotykamy się przy ulicy Zabrzańskiej 153 (pod charakterystycznym narożnym budynkiem z murem pruskim). Wycieczka będzie trwać około 1-2 godzin. Udział w wycieczce jest bezpłatny.

To jeden z kilku spacerów organizowanych z okazji wydania książki "Familoki. Śląskie mikrokosmosy", które odbędą się w najbliższych miesiącach. Warto obserwować profil Familoki, prowadzony przez Kamila Iwanickiego, by dowiedzieć się o kolejnych spacerach.

Więcej o Kamilu Iwanickim i jego książce przeczytasz tu:

Kolonia zgorzelec bytom 22

Może Cię zainteresować:

Pięknieje Kolonia Zgorzelec w Bytomiu. Familoki wśród drzew jak z filmu "Osada", z dala od zgiełku miasta

Autor: Katarzyna Pachelska

20/08/2023

Zandka, Zabrze

Może Cię zainteresować:

Zaniedbane zabytkowe familoki, urocze ogródki i obrzydliwe blaszane garaże. Taka jest Zandka w Zabrzu

Autor: Katarzyna Pachelska

02/02/2023

Familoki w Czerwionce-Leszczynach

Może Cię zainteresować:

Familoki w Czerwionce-Leszczynach. Miasto-ogród na miarę naszych możliwości. Osiedle patronackie, które trzeba zobaczyć

Autor: Katarzyna Pachelska

15/05/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon