Bytom w czasach sprzed betonozy na dokumencie filmowym w kolorze z lat 70. Było zielono. Były konie i tramwaje!

Bytom jakiego możecie nie pamiętać. Z czasów sprzed wszechobecnego zabetonowania ulic placów. Z bujną zielenią, konie, tramwaje. A to było ledwie 50 lat temu. Możemy sobie przypomnieć te czasy dzięki temu filmowi. Kolorowy dokument to unikadawny wygląd tego miasta, dzięki bezcennemu dokumentowi z lat 70. Ten kolorowy film to prawdziwy unikat.

ARC
Bytom rynek 1975

Film jest bezcennym dokumentem: nie był wcześniej publikowany w internecie, a przez twórców kanału Hist_PL został znaleziony w niemieckich archiwach.

To nie pierwsze takie śląskie znalezisko historyków z tego kanału. Wcześniej prezentowaliśmy też sceny z lat 70. z Katowic.

Zobacz też genialne ujęcia z innego filmu: Unikatowy film z Katowic z 1974 roku. Przy Armii Czerwonej dobrze widać zabudowę Dworu Tiele-Wincklerów

Bytom z lat 70. XX wieku na unikatowym filmie

Najciekawsze są ujęcia z pięknego bytomskiego placu Akademickiego, który w PRL nosił nazwę pl. Feliksa Dzierżyńskiego. Widać położoną w centralnej części placu przedwojenną fontannę, a także monumentalną, zwartą zabudowę kamieniczną, otoczoną bujną zielenią.

Film został nakręcony w połowie lat 70. Nie dziwcie się więc refleksyjnej muzyce: to wciąż jeszcze dawny Bytom, w wielu miejscach zachowujący pierwotny charakter. W tamtych czasach stał nadal choćby imponujący przedwojenny bulwar. Kilka lat później cały ogromny kwartał zabudowy został zrównany z ziemią w ramach chyba najbardziej absurdalnego przedsięwzięcia inwestycyjnego w dziejach PRL. Bezcenne kamienice wyburzono, bo były w złym stanie. Okazało się, że były w całkiem dobrym, więc na rozbiórkę wydano tyle, że nie starczyło na wybudowanie niczego nowego…

Nostalgiczne ujęcia. Jest nawet słynny tramwaj linii 35

Bytomskie ujęcia są niezwykle nostalgiczne – zarówno sceny z życia, jak i ujęcia konkretnych miejsc. Widzimy tyły biblioteki publicznej z rotundą, która jasno wskazuje na rok nakręcenia filmu. Nową bibliotekę postawiono w Bytomiu w roku 1974, więc film może pochodzić z tego lub następnego roku. Rotunda istotnie wygląda na nową…

Bytomianie zapewne zwrócą uwagę na okolice ul. Grottgera, Mickiewicza, Witczaka, Smolenia czy Piekarskiej. Po tej ostatniej jeździ jeszcze tramwaj linii 35. Są ujęcia z innych okolic Rozbarku, a także – pierwsze sekundy nagrania – z sąsiednich Piekar Śląskich. To wieże bazyliki, a także os. Wieczorka.

ZOBACZ TEŻ:

Plac Kościuszki w Bytomiu przed wyburzeniem 21

Może Cię zainteresować:

Bytomskiemu Bulwarowi zabrakło kilku miesięcy, by przeżyć

Autor: Marcin Zasada

09/06/2022

Piekarska widok ogolny 2

Może Cię zainteresować:

Ostatnie zdjęcia zabytkowego bytomskiego Bulwaru przed niesławnym wyburzeniem. Po co zrobiono te zdjęcia?

Autor: Marcin Zasada

11/10/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon