Wybitni bytomianie, którzy zmarli w 2021 roku. Wspomnienie we Wszystkich Świętych

W 2021 roku pożegnaliśmy wielu znakomitych bytomian i postaci ważnych dla Bytomia. Zmarło kilka legend Szombierek Bytom oraz innych osób związanych ze sportem, a także kulturą, medycyną i działalnością społeczną. Wspominamy ich w dniu Wszystkich Świętych.

W poniedziałek, 1 listopada, zapłoną znicze na bytomskich cmentarzach. We wszystkich świętych odwiedzamy groby bliskich, wspominamy tych, którzy odeszli przed laty, jak i w ostatnich miesiącach.

Warto pamiętać także o ludziach, którzy zapisali się na kartach historii naszego miasta. Niektórzy z nich zmarli w 2021 roku. To znakomici sportowcy, lekarze, ludzie kultury, działacze społeczni oraz duchowni.

Odeszły legendy Szombierek Bytom

Mijający rok szczególnie doświadczył Szombierki Bytom. Klub z ponad stuletnią tradycją pożegnał w ostatnich miesiącach wiele legend.

Zenon Lissek rozegrał na najwyższym stopniu ligowym w Polsce osiemdziesiąt pięć spotkań. W ostatnich latach życia borykał się z problemami zdrowotnymi, groziło mu wylądowanie na wózku. Dzięki ludziom dobrej woli zebrał 40 tys. złotych na operację stawów biodrowych. Niestety chwilę później jak grzmot z jasnego nieba uderzyła informacja, że zachorował na nowotwór. Niestety tego meczu nie udało mu się wygrać.

Odeszli także związani z Zielonymi Henryk Peszke, Alojzy Łysko i Adam Książek oraz inni wybitni sportowcy związani z Bytomiem. Trener i teoretyk koszykówki Tadeusz Huciński, kolarz Adam Jagła oraz judoka Andrzej Wienc.

Ze sceny zeszły...

W ostatnich miesiącach pożegnaliśmy także trzy wybitne kobiety bytomskiej kultury.

W lutym odeszła wybitna choreografka Opery Śląskiej oraz wicedyrektorka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego Anna Majer, a także nauczycielka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej i założycielka Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego Mniejszości Niemieckiej "Piccolo" Edeltrauda Spura.

Z kolei w lipcu zmarła wieloletnia dyrektorka Bytomskiego Centrum Kultury Ilona Łuczak.

Pożegnaliśmy kapłanów i innych, którzy troszczyli się o nasze życie

W październiku niespodziewanie podczas mszy świętej w Łodzi zasłabł o. Krzysztof Pietruszkiewicz. Później dotarła do nas tragiczna informacja ze szpitala, że jezuita z Bytomia zmarł. Kilka miesięcy wcześniej odszedł natomiast emerytowany biskup Gerard Kusz, pierwszy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej.

Ze smutkiem przyjęliśmy także wiadomość o śmierci prof. Franciszka Kokota, wybitnego nefrologa, który przez wiele lat pracował w Klinice Chorób Wewnętrznych w Bytomiu, a także Andrzeja Czerwińskiego, który przez kilkadziesiąt lat był zaangażowany w działania Polskiego Czerwonego Krzyża.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Szombierki bytom 4 liga

Niespodzianka w Szombierkach. Utrzymanie niemal pewne

Szombierki Bytom zbliżają się do rozpoczęcia rundy wiosennej w IV lidze

Szombierki w lekkim dołku. Są pierwsze przecieki transferowe

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

D4 N8800 kopia

Szombierki zaplanowały zimę. Nie brakuje atrakcyjnych rywali

Tramwaj i choinka

Z Bytomia na Sylwester z Polsatem tramwajem