Bytom zalany wodą. Strażacy interweniowali wczoraj kilkadziesiąt razy. Co dalej?

Takiego załamania pogody nie spodziewał się nikt. Ulice w wodzie, zalane piwnice, zniszczona infrastruktura. Miasto przygotowuje się na kolejne deszczowe dni.

Bytom zalany wodą

Wczoraj, 8 września, nad naszym regionem przeszła gwałtowana ulewa i burze. Z podtopieniami zmaga się nie tylko Bytom, ale także inne pobliskie miejscowości. W Tarnowskich Górach służby odebrały ponad 300 powiadomień, wielokrotnie interweniowano także w Zabrzu, powiecie gliwickim i powiecie myszkowskim.

Tarnowskie Góry. Pierwszy dzień Gwarków odwołany, miasto tonie w wodzie, a prądu brak

W Bytomiu strażacy musieli interweniować równie często. Łącznie wyjechali do ponad 40 akcji. Najwięcej z nich miało miejsce w dzielnicy Stolarzowice.

- Zdarzenia dotyczyły głównie zalań piwnic obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej, zalań ulic oraz powalonych drzew - podaje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu.

W akcjach brały udział następujące jednostki:

  • JRG Bytom
  • OSP Górniki
  • OSP Stolarzowice
  • OSP Sucha Góra

Lekcje odwołane, izba przyjęć zalana

Z powodu gwałtownej ulewy pojawiło się wiele szkód nie tylko w budynkach prywatnych. Woda wdarła się do dwóch placówek edukacyjnych: Szkoły Podstawowej nr 43 i Szkoły Podstawowej nr 47. W Stolarzowicach dzieci nie poszły dziś na zajęcia. Służby razem z pracownikami szkoły do godziny 2 w nocy usuwali skutki deszczu. Woda dostała się do piwnic, kotłowni i ogrodu. Żywioł zniszczył sprzęt AGD, a także plac zabaw, zalał piece.

Niemało pracy miał również personel medyczny. Zalana została izba przyjęć Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu.

- Szykujemy się na kolejne deszczowe dni, żeby maksymalnie zabezpieczyć budynki szkolne przed zalewaniem - zapewnia Mariusz Wołosz. - Wy również śledźcie nasze komunikaty, bo to może być kolejny bardzo trudny weekend - dodaje.

Jaka prognoza pogody dla Bytomia?

Po wczorajszych wydarzeniach to pytanie może zadawać sobie niejeden mieszkaniec. Jak podaje Damian Dąbrowski prowadzący portal Pogoda dla Śląska, dziś w regionie powinno być już spokojniej.

Po przejściu nocnego frontu pogoda poprawi się, zachmurzenie będzie najwyżej małe lub umiarkowane, miejscami duże. Bez opadów. Temperatura maksymalna po południu ok. 21/23°C.

W sobotę, 10 września, niestety czeka nas znów deszcz, a miejscami nawet burze. Reszta weekendu podobnie. W niedzielę możemy spodziewać się zachmurzenia i opadów.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Karetka z Bytomia w Kijowie

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Bytom policja zatrzymanie 2022

Bytom. Próbowali uciec przed sądem, ale coś poszło nie tak

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”