Bytom zalany wodą. Strażacy interweniowali wczoraj kilkadziesiąt razy. Co dalej?

Takiego załamania pogody nie spodziewał się nikt. Ulice w wodzie, zalane piwnice, zniszczona infrastruktura. Miasto przygotowuje się na kolejne deszczowe dni.

Bytom zalany wodą

Wczoraj, 8 września, nad naszym regionem przeszła gwałtowana ulewa i burze. Z podtopieniami zmaga się nie tylko Bytom, ale także inne pobliskie miejscowości. W Tarnowskich Górach służby odebrały ponad 300 powiadomień, wielokrotnie interweniowano także w Zabrzu, powiecie gliwickim i powiecie myszkowskim.

Tarnowskie Góry. Pierwszy dzień Gwarków odwołany, miasto tonie w wodzie, a prądu brak

W Bytomiu strażacy musieli interweniować równie często. Łącznie wyjechali do ponad 40 akcji. Najwięcej z nich miało miejsce w dzielnicy Stolarzowice.

- Zdarzenia dotyczyły głównie zalań piwnic obiektów mieszkalnych i użyteczności publicznej, zalań ulic oraz powalonych drzew - podaje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu.

W akcjach brały udział następujące jednostki:

  • JRG Bytom
  • OSP Górniki
  • OSP Stolarzowice
  • OSP Sucha Góra

Lekcje odwołane, izba przyjęć zalana

Z powodu gwałtownej ulewy pojawiło się wiele szkód nie tylko w budynkach prywatnych. Woda wdarła się do dwóch placówek edukacyjnych: Szkoły Podstawowej nr 43 i Szkoły Podstawowej nr 47. W Stolarzowicach dzieci nie poszły dziś na zajęcia. Służby razem z pracownikami szkoły do godziny 2 w nocy usuwali skutki deszczu. Woda dostała się do piwnic, kotłowni i ogrodu. Żywioł zniszczył sprzęt AGD, a także plac zabaw, zalał piece.

Niemało pracy miał również personel medyczny. Zalana została izba przyjęć Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu.

- Szykujemy się na kolejne deszczowe dni, żeby maksymalnie zabezpieczyć budynki szkolne przed zalewaniem - zapewnia Mariusz Wołosz. - Wy również śledźcie nasze komunikaty, bo to może być kolejny bardzo trudny weekend - dodaje.

Jaka prognoza pogody dla Bytomia?

Po wczorajszych wydarzeniach to pytanie może zadawać sobie niejeden mieszkaniec. Jak podaje Damian Dąbrowski prowadzący portal Pogoda dla Śląska, dziś w regionie powinno być już spokojniej.

Po przejściu nocnego frontu pogoda poprawi się, zachmurzenie będzie najwyżej małe lub umiarkowane, miejscami duże. Bez opadów. Temperatura maksymalna po południu ok. 21/23°C.

W sobotę, 10 września, niestety czeka nas znów deszcz, a miejscami nawet burze. Reszta weekendu podobnie. W niedzielę możemy spodziewać się zachmurzenia i opadów.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon