Bytomianin kupi więcej benzyny niż przeciętny sosnowiczanin

Przeciętny bytomianin za swoje wynagrodzenie jest w stanie kupić setki litrów benzyny. Pod tym względem nasze miasto znalazło się w środku stawki wśród polskich miast.

Skitterphoto / Pixabay
Tankowanie samochodu

Portal Rankomat.pl policzył, jak dużo paliwa do samochodów są w stanie kupić mieszkańcy polskich miast na prawach powiatu za średnie wynagrodzenie. Bytom, gdzie przeciętna pensja wynosi 4 122 zł netto, uplasował się na 32. miejscu. Mieszkańcy naszego miasta mogą więc kupić 613 litrów benzyny 95, 581 l oleju napędowego i aż 1 308 l LPG.

W naszym regionie większą siłą nabywczą mogą poszczycić się np. katowiczanie i gliwiczanie, lecz absolutnymi liderami w całym kraju okazali się mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju, którzy za średnie wynagrodzenie mogą kupić aż 961 l benzyny, 909 l ON i 2050 l LPG. W czołówce znaleźli się jeszcze warszawiacy (2. miejsce) i sopocianie (3. miejsce).

Z kolei za bytomianami znaleźli się m.in. mieszkańcy Sosnowca (34. miejsce), Rybnika (37. miejsce), Siemianowic Śląskich (42. miejsce), Rudy Śląskiej (45. miejsce) czy Chorzowa (47. miejsce).

Do swoich obliczeń eksperci serwisu wykorzystali ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego o średnich wynagrodzeniach brutto w powiatach za 2021 rok oraz notowania średnich cen paliw w województwach ze strony autocentrum.pl (dane na dzień 12.08.2022 r.).

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon