Bytomianka doceniona w międzynarodowym konkursie. Stworzyła projekt edukacyjny dla osób niewidomych

Bytomianka - Karolina Kruszewska zdobyła nagrodę specjalną podczas największego międzynarodowego konkursu projektowego dla studentów odbywającego się w Tajwanie. Jej projekt „Pose” znalazł się wśród najlepszych prac, jakie zostały nagrodzone podczas konkursu. Koncept powstał z myślą o edukacji seksualnej osób niewidomych.

UM w Bytomiu
Karolina Kruszewska

Bytomianka zdobyła nagrodę specjalną „The Bureau of European Design Associations Special Award” podczas międzynarodowego konkursu studenckiego o wysokości 100 tys. dolarów tajwańskich (w przeliczeniu 3,5 tys. dolarów amerykańskich). Dzięki nagrodzie Karolina Kruszewska będzie miała możliwość promowania swojego projekt na arenie międzynarodowej.

Projekt "Pose" to praca magisterska

Karolina Kruszewska spędziła półtora roku na Akademii Sztuk Pięknych tworząc projekt "Pose", który jednocześnie był tematem jej pracy magisterskiej. Koncepcja odnosi się do doświadczeń w obrębie seksualności osób niewidomych z wykorzystaniem metod projektowania sensorycznego.

- „Pose” to zestaw do edukacji seksualnej dla osób niewidomych - wyjaśnia Karolina Kruszewska. -Odpowiada na brak dostępu do wiedzy o seksualności i niedostosowaniu produktów do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku - dodaje.

Podczas największego światowego konkursu projektowego dla studentów praca Karoliny Kruszewskiej była jedną z blisko 17 tys. zgłoszeń pochodzących z 867 uczelni reprezentujących aż 66 kraje na świecie. Do ścisłego finału przeszło 77 prac, z których jury wybrało i nagrodziło 43 najlepsze prace. Wśród nich znalazł się projekt bytomianki, który docenili międzynarodowi eksperci.

Do kogo skierowany jest projekt?

„Pose” został stworzony jako temat magisterski na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni projektowania społecznego. Projekt składa się z opisów i części merytorycznej przygotowanych we współpracy z edukatorką seksualną: dr. Dagną Kocur, audiodeskrypcji z lektorką oraz przestrzennych figurek, które mają pokazać w prosty sposób jak wygląda 5 podstawowych pozycji.

Do całego projektu została również wypracowana część identyfikacyjna. Projekt jest przeznaczony dla indywidualnych użytkowników, edukatorów seksualnych oraz organizacji. Jego głównym celem jest dostarczenie problematycznej wiedzy osobom niewidomym, dlatego zdecydowano się na nagrane opisy, które można odsłuchać w serwisie Youtube.

- Najważniejsza w projektowaniu jest dla mnie pewnego rodzaju uważność i wrażliwość na potrzeby i problemy ludzi. Wsłuchuję się w to, co mówią i mam gotową bazę do projektowania. Poprzez moje projekty mogę dać głos osobom, które nie są w stanie same powiedzieć, czego potrzebują - mówiła Karolina Kruszewska w styczniowym wywiadzie do „Rynku 7”.

Prestiżowy konkurs dla projektantów z całego świata

Taiwan International Student Design Competition to jeden z największych konkursów międzynarodowych, którego głównym celem jest zachęcanie do wymiany kreatywnych projektów i rozwijanie talentów. Wydarzenie organizowane jest w Tajwanie, by kreować jego międzynarodowy wizerunek.

Tajwański Międzynarodowy Konkurs Projektów Uczniowskich w tym roku odbył się po raz 15. Wydarzenie zostało powszechnie uznane przez światową społeczność projektantów za jeden z najbardziej prestiżowych konkursów. Tematem tegorocznej edycji był „One world”, który współgra z celami Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych i podkreśla ducha świata jako jednej rodziny w kierunku globalnego zrównoważonego rozwoju.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon