Bytomscy radni zadecydowali w sprawie przejęcia EC Szombierki

Bytomscy radni przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie poparcia współpracy Miasta Bytomia z Województwem Śląskim w celu przejęcia Elektrociepłowni Szombierki. Wcześniej taką samą decyzję podjęli radni sejmiku wojewódzkiego.

EC Szombierki

Współpracę w celu przejęcia przez samorząd industrialnej katedry z Szombierek zapowiedzieli pod koniec sierpnia marszałek województwa Jakub Chełstowski i prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Przyjęte przez radnych wojewódzkich i miejskich uchwały to kolejny krok na drodze do ratowania zabytku.

- Naszą powinnością jest, by wspólnymi siłami zawalczyć o ten wspaniały postindustrialny obiekt. Na zachodzie takie budowle przeżywają renesans, stają się magnesem przyciągającym turystów. To gigantyczny obiekt wymagający gigantycznych nakładów, ale jestem przekonany, że wspólnymi siłami będziemy w stanie stworzyć taki mechanizm finansowania, by etapami za 5-10 lat dać obiektowi nowe życie – mówił podczas sesji marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

Teraz zostanie powołany zespół złożony z prawników i specjalistów, którzy reprezentować będą władze miasta i województwa, którzy będą pracować nad przejęciem EC Szombierki i rozmawiać z prywatnym właścicielem zabytku. Jak dodał marszałek województwa, doszły do niego informacje, że jest „jakiś pozytywny ruch” z jego strony.

- Bardzo cieszy mnie postawa sejmiku śląskiego i marszałka Jakuba Chełstowskiego, który poczuł się współodpowiedzialny za to, co dzieje się z Elektrociepłownią Szombierki. Za co mu bardzo dziękuję, bo - nie ukrywam- że w pewnym momencie czułem się z tym niestety sam. To pokazuje też, że razem mamy większe możliwości i jest szansa na to, żeby ten obiekt wrócił do samorządu i dostał nowe życie – podkreśla prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Za przyjęciem uchwały w sprawie EC Szombierki głosowało 23 radnych, 2 wstrzymało się od głosu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon