Bytomska Gloria znów zachwyca. Zakończył się remont modernistycznego wieżowca

Zakończył się remont zabytkowego budynku Gloria-Palast w Bytomiu. To jedyny modernistyczny akcent wśród secesyjnych kamienic bytomskiego Rynku. Po dziewięćdziesięciu latach wieżowiec wymagał „liftingu”, a efekt prac zachwyca.

Wieżowiec Gloria-Palast jest położony w południowo-zachodniej części bytomskiego rynku, choć ma adres Szymanowskiego 2. Został zaprojektowany przez Herberta Hettera i wybudowany w 1931 roku w stylu modernizmu, jako budynek mieszkalno-usługowy z kinem w tylnej części. Uwagę zwraca przede wszystkim jego elewacja z białych płytek.

- W okresie międzywojennym funkcjonowały dwie szkoły modernizmu; polska i niemiecka - trudno powiedzieć która z nich była lepsza, bo obie były znakomite. Sukcesem tej inwestycji jest, że udało się mocno zbliżyć do okładzin, które zamontowane były pierwotnie na elewacji, co było możliwie dzięki dobremu projektowi i zastosowanej technologii - mówi Łukasz Konarzewski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

„Udało się nadać nowe oblicze temu wyjątkowemu budynkowi”

Modernistyczny wieżowiec wyremontowano dzięki wspólnym staraniom zarządzającej nieruchomością Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz władz miasta. Prace obejmowały przede wszystkim elewację i dach budynku. Odpadające płytki elewacyjne zdemontowano, wzmocniono stalową konstrukcję ścian i docieplono je wełną mineralną. Na koniec na elewacji pojawiły się nowe, specjalnie zamówione dla tego budynku, płytki akrylowe.

- Jestem dumny, że dzięki naszej inwestycji, udało się nadać nowe oblicze temu wyjątkowemu budynkowi, a tym samym dołożyć cegiełkę do zmiany wizerunku tej części Śródmieścia - mówi Marek Stalmach, prezes Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Remont budynku przy ul. Szymanowskiego stanowi część większego projektu rewitalizacyjnego obejmującego ul. Dworcową, Zaułek oraz okolice Rynku. Koszt inwestycji to 1,1 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych - 819 tys. zł.

- Ten budynek został wyremontowany w najwyższej jakości, z użyciem najlepszych materiałów. Jest bardzo bliski oryginałowi i to cieszy. Bytom pięknieje – podkreśla prezydent miasta, Mariusz Wołosz.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szyby Krystyna i Ewa

Szyb Krystyna w Bytomiu sprzedany. Co dalej z zabytkiem?

Był ogień i zachwyt publiczności Strażackie pokazy na bytomskim rynku

Był ogień! Strażackie pokazy na bytomskim rynku

Osp gorniki bytom

Widowiskowe pokazy bytomskich Ochotniczych Straży Pożarnych

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?