Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie. Pieniądze na nią zebrali bytomianie i Fundacja Petralana

Ambulans, którego kupno sfinansowali bytomianie oraz fundacja Petralany, jest już na froncie w Ukrainie, konkretnie w Kijowie. Z jego pomocą ratowani są cywilni mieszkańcy stolicy Ukrainy oraz żołnierze.

To było błyskawiczne pospolite ruszenie w Bytomiu. Zaraz po rozpoczęciu przez Rosję agresji w Ukrainie, 24 lutego 2022 r., rozpoczęła się zbiórka na ambulans i jego wyposażenie dla partnerskiego miasta Bytomia, ukraińskiego Drohobycza. Dosłownie kilka dni zajęło zebranie całej potrzebnej kwoty, a nawet więcej.

Pieniądze na karetkę zebrane w ciągu kilku dni

W ramach zbiórki na wart 37 tys. zł ambulans udało się uzbierać ponad 50 tys. zł. Pozostała zebrana przez bytomian kwota zostanie przeznaczona na zakup leków i środków opatrunkowych dla Ukrainy.

W zbiórce pomogła też Fundacja Petralana.

- Dziękuję wszystkim mieszkańcom Bytomia, a także każdemu kto wsparł zbiórkę na rzecz zakupu ambulansu dla naszego miasta partnerskiego Drohobycza. Podziękowania kieruję również do Fundacji Petralana, która odpowiedziała na naszą prośbę i w ekspresowym tempie uruchomiła zbiórkę na rzecz zakupu ambulansu niezbędnego na Ukrainie - mówił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Bytomska karetka została przekazana merowi Drohobycza Tarasowi Kuczmie 1 marca na granicy polsko-ukraińskiej.

Karetka jest już na froncie w Kijowie, stolicy Ukrainy

Kuczma zdecydował, że karetka jest teraz najbardziej potrzebna w Kijowie, gdzie on sam również udał się, by walczyć.

Dzisiaj, 3 marca 2022 r., już wiadomo, że karetka z Bytomia bardzo się przydaje w Kijowie. Wozi już rannych w wyniku ostrzału miasta przez rosyjskie wojsko.

- Dzisiaj otrzymałem informację od mera Drohobycza, że przekazany przez bytomian sprzęt medyczny służy już na terenie Kijowa. W imieniu naszych przyjaciół z Ukrainy, przesyłam pozdrowienia i składam Wam serdeczne podziękowania - pisze na Twitterze prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Fundacja Petralana nadal prowadzi zbiórkę pieniędzy na rzecz pomocy Ukrainie. Można dokonywać wpłat na konto Fundacji PETRALANA w PKO Banku Polskim na konto 25 1020 2313 0000 3802 0531 2709 z dopiskiem „Pomoc Ukrainie”.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon