Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży "Becek czyta" od 13 do 16.10. Wiele atrakcji w Bytomskim Centrum Kultury

4 dni festiwalowe, 16 spotkań autorskich, 9 warsztatów, 4 spotkania z żywymi literackimi maskotkami m.in. z Kicią Kocią, 3 wykłady, 3 koncerty, 2 wystawy - tak w liczbach wygląda tegoroczny Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży "Becek czyta". Początek imprezy w czwartek 13 października 2022.

Od 13 do 16 października 2022 (czwartek-niedziela) w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży "Becek czyta".

Wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży w Beceku

To druga edycja imprezy promującej czytanie książek wśród najmłodszych. Impreza jest przygotowana z myślą o dzieciach, nastolatkach i ich rodzicach.

Do udziału w prawie 40 wydarzeniach Becek zaprosił najlepszych polskich pisarzy, ilustratorów, grafików, fotografów, praktyków i specjalistów.

Podczas 4 festiwalowych dni odbędą się spotkania autorskie, wystawy i warsztaty m.in. z:

 • prof. Jerzym Bralczykiem,
 • Maciejem Szymanowiczem,
 • Agnieszką Ludwig-Słomczyńską,
 • Grzegorzem Kasdepke,
 • Anną Kaźmierak,
 • laureatkami konkursu Literacka Podróż Hestii Roksaną Jędrzejewską-Wróbel i Katarzyną Ryrych,
 • Anielą Cholewińską-Szkolik,
 • Pawłem Beręsewiczem,
 • Barbarą Supeł,
 • Arturem Pacułą,
 • a także bohaterami książek m.in. Stasiem i Jadzią Pętelką, Kicią Kocią, Panem Barnabą oraz Koziołkiem Matołkiem.

W trakcie festiwalu odbędą się warsztaty edukacyjne dla rodziców oraz przyszłych rodziców, oraz wykłady dla bibliotekarzy i bibliotekarek bibliotek szkolnych. Będzie też lokalnie, bo po ślōnsku – spotkamy się z Rafałem Szymom, tumaczem, pisorzem, popularyzatōrem ślōnskij mowy. Przekłodo na ślōnski tak literatura bez przikłod "Pippi Långstrump" oraz z Markiem Szołtyskiem autorem niezwykłych „Bojek po śląsku”.

Uroczystego otwarcia festiwalu dokona prof. Jerzy Bralczyk

Podczas literackich podróży zapoznamy się z zasadami dobrych manier bon ton, czyli savoir-vivre, o tym opowie Grzegorz Kasdepke, natomiast Agnieszka Ludwig-Słomczyńska przedstawi bohaterów serii „Oni zmienili świat” - poznamy bliżej Simonę Kossak, Mieczysława Bekkera i Ernesta Malinowskiego. Akcję literacką przeniesiemy również na boisko piłkarskie, podczas spotkania z Pawłem Beręsewiczem poznamy Filipa (ksywka Messi) i Marka (ksywka Ronaldo).

Tegorocznej edycji Festiwalu będzie towarzyszyć wystawa wybitnego czeskiego fotografika, pedagoga Jindřicha Štreita, profesora Instytutu Twórczej Fotografii Śląskiego Uniwersytetu w Opavie, uznawanego za jednego z najważniejszych czeskich dokumentalistów. Wystawa "Dzieci wsi" to fenomenalne czarno-białe zdjęcia, które weszły do kanonu nie tylko czeskiej, ale i światowej kultury.

Kolejną wystawą będą "Marzenia krasnoludków", autorstwa Macieja Szymanowicza. - Zabierzemy Was w podróż po domu, w którym trawnik marzy
o prysznicu, poznacie samosprzatające się klocki, zobaczycie w jakich pozycjach najlepiej się marzy i w ogóle wszystko Was na tej wystawie zaskoczy, bo to wystawa o marzeniach i o krasnoludkach, które mieszkają w szufladach i tam schowane również bujają w obłokach - zachęcają organizatorzy (wystawa dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu).

Uroczystego otwarcia festiwalu dokona znakomity gość, o którym napisać autorytet, to nic nie napisać. 13 października o godz. 17:30 festiwal zainauguruje, nie kto inny jak prof. Jerzy Bralczyk.

To tylko część z atrakcji jakie przygotowało Bytomskie Centrum Kultury w ramach Bytomskiego Festiwalu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży BECEK CZYTA, Szczegółowy program znajduje się na stronie www.becek.pl/becek_czyta.

Rynek Bytom

Może Cię zainteresować:

Zielony skwer zamiast placu czerwonego na Rynku. Nostalgiczny Bytom w amatorskim filmie z 1997 roku

Autor: Redakcja Bytomski

24/06/2023

2 Rynek z lotu ptaka fot archiwum UM Bytom

Może Cię zainteresować:

Rozpoznaj Bytom po jednym miejscu, którego w mieście już nie ma. QUIZ dla zaawansowanych

Autor: Arkadiusz Nauka

02/10/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon