Bytomski Jarmark Staroci w nowym miejscu. Będą stałe stoiska, oświetlenie i toalety

Bytomski Jarmark Staroci przeniesie się na drugą stronę stadionu Szombierek Bytom. Tam powstaną stałe stoiska wystawowe, a także m.in. oświetlenie, toalety i miejsca dla gastronomii. Projekt za dwa miliony złotych zostanie zrealizowany w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

Bytomski Jarmark Staroci jest jednym z największych w Europie. Za każdym razem przyciąga setki handlarzy, kolekcjonerów i miłośników antyków. - W szczytowym momencie mieliśmy około 600 wystawców - mówi Andrzej Kajzer z TS Szombierki Bytom, które zarządza jarmarkiem.

Dotąd jarmark nie miał swojego stałego miejsca. Wystawcy musieli pomieścić się na parkingu obok stadionu Szombierek Bytom. Zainteresowani często nie mieli gdzie zaparkować, więc zostawiali samochody w miejscach niedozwolonych, co powodowało korki, które irytowały okolicznych mieszkańców.

W związku z tym do Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszono pomysł przeniesienia Bytomskiego Jarmarku Staroci na teren dawnego basenu, który także znajduje się po drugiej stronie stadionu przy ul. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego. Za pierwszym razem starano się bezskutecznie. Za drugim razem inicjatorom udało się zebrać 3780 głosów i wygrać.

- Za drugim razem udało się zainteresować naszą inicjatywą dużo większą liczbę bytomian. To doskonały przykład tego, że jeśli mamy dobry projekt, nie możemy się poddawać - przekonuje Tomasz Buczyk, prezes TS Szombierki Bytom.

Na nowym miejscu między alejkami ma powstać 20 dużych stoisk wystawowych i tyle samo mniejszych. Według projektu teren zostanie oświetlony i ogrodzony, pojawią się kamery monitoringu, ławki, kosze na śmieci, toalety oraz miejsce dla gastronomii. Całkowity koszt to dwa miliony złotych.

- Ludzie kojarzą Bytom właśnie z Bytomskim Jarmarkiem Staroci. To bardzo ważne miejsce, dlatego cieszę się na nadchodzące zmiany – podkreśla Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Firma Infopolgaz z Bytomia już rozpoczęła prace inżynieryjno-projektowe. Umowę podpisano w czwartek, 25 maja, w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Inwestycja powinna być gotowa w połowie listopada 2023 roku.

Tramwaj w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Będzie priorytet dla tramwaju na trasie 6-tki i 17-tki. Pomóc ma dotacja z Metropolii

Autor: Michał Wroński

24/05/2023

Byt autobus bytom

Może Cię zainteresować:

Nowa autobusowa linia metropolitalna połączy Bytom z Sosnowcem. M17 pojedzie przez Piekary, Siemianowice, Czeladź

Autor: Katarzyna Pachelska

24/05/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon