Bytomskie kamienice pięknieją. Po latach zaniedbań dzieje się coś dobrego

W Bytomiu nie brakuje pięknych kamienic, tylko przez lata były nieco zapomniane i zaniedbane. Powoli się to zmienia i znów cieszą oko. Widać to m.in. na ul. Mickiewicza.

fot. Urząd Miejski w Bytomiu
Bytom ul Mickiewicza

To ta sama kamienica? Takie pytanie można sobie zadać patrząc na tę przy ul. Mickiewicza 19. Po zdjęciu rusztowań widać tam białą cegłę i zdobienia z zielonego szkła.

- Wykonawca prac remontowych zastosował innowacyjną metodę czyszczenia elewacji przy użycia lasera. Wówczas też, do złudzenia przypominające bryłki węgla elementy zamieniły swój kolor na szmaragdowy – informują bytomscy urzędnicy.

Przy renowacji tej kamienicy z początku XX wieku zastosowano metodę ablacji laserowej, czyli odparowania drobinek brudu. - W przypadku silne zabrudzonych elewacji, z jakimi mamy do czynienia na Śląsku, potrzebne jest wstępne oczyszczenie elewacji metodą hybrydową, a następnie do pracy wkracza laser - mówi Dawid Garbacki, wykonawca prac i właściciel bytomskiej firmy Termo Garbacki.

Modernizacja kolejnych 10 kamienic w Bytomiu

Rewitalizacja ul. Mickiewicza w Bytomiu obejmuje dziesięć budynków. Poza elewacją remonty obejmują m.in. docieplenie ścian zewnętrznych, izolację przeciwwilgociowa piwnic oraz ocieplenie strychów i sufitów w piwnicach.

- Kilka budynków jest w końcowej fazie rewitalizacji. Ostatnio zrealizowaliśmy modernizację budynku przy ul. Mickiewicza 5. Odsłoniliśmy elewację wyjątkowej urody kamienicy przy ul. Mickiewicza 19. W trakcie realizacji są kamienice nr 10, 11, 12 - wymienia Jacek Panas, koordynator projektu z ramienia ZBM-TBS.

Zmieni się także otoczenie kamienic w tej okolicy. Rozpoczęła się już przebudowa chodników przy ul. Mickiewicza, na odcinku od ul. Powstańców Śląskich do ul. Białego.

- Następnie wykonawca będzie realizować prace związane z zagospodarowaniem terenu przy boisku Szkoły Podstawowej nr 46 im. Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego oraz roboty związane z przebudową chodników na ul. Orląt Lwowskich na odcinku od ul. Kossaka do pl. Słowiańskiego - mówi Paweł Wittich, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

Zmieni się także teren w podwórku kamienic przy ul. Mickiewicza 21 i 23 - w okolicy znajdą się m.in. zieleńce. Jak czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Bytomiu rewitalizacja 10 budynków to koszt 10 mln zł, natomiast wartość prac związanych z zagospodarowaniem terenów to 2,6 mln zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon