Ulica Kwietniewskiego zmieni się nie do poznania. Szklana fasada, siłownia, labirynt i nie tylko

Ulica Kwietniewskiego znajdująca się w centrum miasta stanie się miejscem integracji społecznej. Biuro architektoniczne Nova Projekt podpisało umowę z urzędem na realizację zadania pn. "Zagospodarowanie przestrzeni miejskich Śródmieścia Bytomia na cele społeczno-integracyjne przy ul. Kwietniewskiego 11 – 15". Prace budowlane ruszyły we wtorek, 14 czerwca.

Po wielu miesiącach oczekiwania 10 czerwca podpisano umowę na realizację zadania pn. "Zagospodarowanie przestrzeni miejskich Śródmieścia Bytomia na cele społeczno-integracyjne (Kwietniewskiego 11 – 15)". Dofinansowanie w wysokości 5,7 mln złotych zostało przyznane w połowie 2019 roku. Zadanie zostanie zakończone w połowie 2023 roku.

Jakie zmiany przejdzie ulica Kwietniewskiego?

Celem zadania, którego podjęło się katowickie biuro architektoniczne jest zagospodarowanie przestrzeni po wyburzonych kamienicach przy ul. Kwietniewskiego 11-15. Przestrzeń w ścisłym centrum zostanie zmieniona w ogólnodostępny, przyjazny mieszkańcom teren rekreacyjno-integracyjny. Szczególny nacisk kładziony zostanie na integrację różnych grup wiekowych oraz zapewnienie im bezpieczeństwa. Nova Projekt podejmie się także przebudowy zabytkowego, pochodzącego z 1903 roku budynku przy ul. Kwietniewskiego 11.

W ramach projektu przewidziane są prace rozbiórkowe, konserwatorskie, montażowe, wykonanie nowoczesnych nawierzchni, małej architektury, architektury ogrodowej, oświetlenia, a także kanalizacji deszczowej i wodociągowej.

- Już wkrótce centrum Bytomia zyska kolejną przestrzeń przyjazną mieszkańcom. Zadanie realizowane będzie w oparciu o dokumentację projektową wykonaną przez biuro architektoniczne NOVA PROJEKT Tomasz Korek z Katowic, które jest również autorem prezentowanych wizualizacji - czytamy na stronie Efekt Sp. z o. o.

Szklany dom w Bytomiu?

Trudnego i zaraz efektownego zadania podjęła się firma Dom Invest, która jest inwestorem projektu. Ulica Kwietniewskiego jest problematycznym miejscem do inwestycji, ponieważ na tym terenie mieściły się kiedyś bagniska. Podstawą zadania będzie przede wszystkim przygotowanie gruntu do budowy. Jak wyjaśnia nam Krzysztof Grzelczak, odpowiadający za tę inwestycję, prace budowlane będą polegały na odtworzeniu pierzei ulicy Kwietniewskiego.

- Szklaną fasadą zostanie zamknięta dziura, która powstała po wyburzonych kamienicach. W części frontowej budynku nr 11 nienaruszona zostanie elewacja, która przejdzie wyłącznie prace konserwatorskie. Celem szklanej fasady będzie odgrodzenie gwarnej ulicy od miejsca integracji społecznej - wyjaśnia Krzysztof Grzelczak.

Przy ul. Kwietniewskiego na terenie objętym realizacją zadania powstania siłownia plenerowa, labirynt dla dzieci oraz postawione zostaną ławeczki. Firma Dom Invest ma w planach zakończenie inwestycji do końca br. Jednak na przyszły rok pozostawiona zostanie kwestia nasadzeń, których ze względu na porę roku nie uda się wykonać w 2022 roku. Jak podkreśla Grzelczak, aktualny koszt inwestycji to 9 mln złotych, jednak kwota ta może ulec zmianie, ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych.

Rewitalizacja centrum Bytomia

- Projekt rewitalizacji kamienic w Śródmieściu to projekt, który udało nam się uratować. Był znacząco niedoszacowany, kilkukrotnie przetargi pozostawały bez rozstrzygnięcia. Zależało nam na tym, aby wyremontować kamienice przy ul. Piłsudskiego. Dzięki dobrej współpracy z Marszałkiem Województwa Śląskiego, pozyskaliśmy dodatkowe środki w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej i wyłoniliśmy wykonawcę w ramach postępowania – mówił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Umowa na realizację została podpisana 10 czerwca, jednak dopiero we wtorek, 14 czerwca do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego wpłynął wniosek o rozpoczęcie robót.

- Wczoraj (14 czerwca) dokonano zgłoszenia rozpoczęcia robót przy ul. Kwietniewskiego 11 w celu zagospodarowania przestrzeni miejskich Śródmieścia Bytomia na cele społeczno-integracyjne - tłumaczy Elżbieta Kwiecińska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Jak dodaje sprawa pochodzi z 2021 roku, a zgłoszenie dotyczy wyłącznie kamienicy pod numerem 11. Na rozpoczęcie prac budowlanych na innych kamienicach urząd nie otrzymał jeszcze zgody. Zatem wkrótce rozpocznie się przebudowa zabytkowego, pochodzącego z 1903 roku budynku przy ul. Kwietniewskiego 11.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon