Chcesz sprzedać samochód? Jak to się ma do ubezpieczenia OC?

Za każdym razem sprzedaż samochodu wiąże się z załatwieniem wielu formalności. Jedną z nich jest sprawa ubezpieczenia OC. Jedno jest pewne – gdy jej nie dopilnujemy, to musimy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Sprawdźmy, co powinniśmy zrobić w temacie ubezpieczenia OC przy sprzedaży samochodu.

Sprzedaz samochodu a oc

Co mówi prawo?

Zgodnie z obowiązującym prawem musimy osobie, która kupiła od nas samochód przekazać także ubezpieczenie OC. Zatem nabywca pojazd kupuje razem ze stosownym ubezpieczeniem. Każda osoba sprzedająca samochód powinna mieć świadomość, że ma dokładnie czternaście dni, aby poinformować danego ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu. Ten okres jest liczony od faktycznej daty sprzedaży. Polecamy jednak, aby od razu się tym zająć.

Jak widać, sprzedaż samochodu a oc - czytaj na https://najtaniejuagenta.pl/ to dosyć mocna zależność. Czy jest to skomplikowane? Raczej nie. Okazuje się, że wszystkie formalności możemy załatwić online.

Jesteśmy w takiej sytuacji zobowiązani do przekazaniu kilku ważnych danych w zgłoszeniu.

- numer polisy,
- dane osoby, która nabyła nasz samochód,
- nasze dane,
- wszelkie informacje o samochodzie, który został sprzedany.

Gdy nie preferujemy sposobu internetowego, to pamiętajmy o tym, że możemy to zrobić także osobiście w oddziale danego ubezpieczyciela. Jednak pierwsza forma jest na pewno wygodniejsza oraz znacznie szybsza.

A co gdy zapomnimy o powiadomieniu ubezpieczyciela o sprzedaży?

W takiej sytuacji musimy się liczyć z dosyć poważnymi konsekwencjami. Po pierwsze, gdy się zbliżał już termin zakończenia ubezpieczenia, to nasza polisa, pomimo że nie jesteśmy już właścicielem pojazdu, wygaśnie w sposób automatyczny. W takiej sytuacji musimy złożyć stosowne wyjaśnienia, aby uniknąć konieczności jej opłacenia.

Poza kwestiami finansowymi musimy wiedzieć, że póki tego wszystkiego nie załatwimy, to odpowiadamy za wszystkie zdarzenia, które wydarzą się na drodze. Mowa o wypadkach, stłuczkach i innych poważnych wydarzeniach. Lepiej tego uniknąć i na czas wszystko załatwić. W końcu czternaście dni to wcale nie tak mało.

Zielona karta

Gdy chcemy być rozważni i unikać wszelkich problemów podczas ewentualnych zdarzeń na drodze, to nie powinniśmy także zapominać o czymś takim jak zielona karta. Niestety wciąż o tej karcie wielu kierowców zapomina i później są kłopoty. Najlepsze jest to, że znaczna większość ubezpieczycieli zieloną kartę wydaje swoim klientom całkowicie za darmo. Nie wiąże się z jej otrzymaniem żadna konieczność spełnienia pewnych warunków. Po prostu w tej sprawie należy się udać do towarzystwa ubezpieczeniowego, w której mamy zawartą umowę. Dla osób wolących wszystko załatwiać drogą internetową, mamy dobrą wiadomość. Jak najbardziej możliwe jest zgłoszenie chęci posiadania zielonej karty w sieci. Ważne informacje o zielonej karcie znajdziemy tutaj https://najtaniejuagenta.pl/oc-granica-zapomnij-o-zielonej-karcie/.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon