Ciężkie czasy dla kierowców. Będą poważne utrudnienia na Chorzowskiej

Każdego dnia ulicą Chorzowską przejeżdżają tysiące samochodów. Przez 3 dni przejazd na Pogodzie będzie zamknięty, a później jezdnia zostanie zwężona. Powodem jest przebudowa linii kolejowej 131.

Hubert Klimek / UM Bytom
Wiadukt Chorzowska

Na szlaku kolejowym z Chorzowa przez Bytom do Nakła Śląskiego prowadzona jest wielka inwestycja. Dzięki niej pociągi będą mogły poruszać się z prędkością nawet 140 km/h. Nim to jednak nastąpi, wpierw linia musi zostać poddana gruntownej modernizacji. Prace obejmują m.in. przebudowę wiaduktów, o czym wielu kierowców mogło przekonać się w ubiegłym roku, gdy występowały utrudnienia w ruchu na Zamłyniu związane z tą inwestycją.

Przedsięwzięcie realizowane przez firmę PORR na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych wchodzi w kolejną fazę. Tym razem zostanie rozebrany wiadukt nad ulicą Chorzowską, który następnie ma zostać odbudowany. W związku z tym droga będzie musiała zostać tymczasowo zamknięta, a kierowcy będą zmuszeni korzystać z objazdów. Wynika to z konieczności rozstawienia i balastowania dźwigu, który zostanie wykorzystany do przeprowadzenia operacji demontażu stalowych przęseł wiaduktów. Ze względów bezpieczeństwa poniżej nie będzie mógł się odbywać żaden ruch.

Zmiany w organizacji ruchu na ulicy Chorzowskiej (DK79) zostaną wprowadzone w piątek, 1 marca około godziny 19:00. Od tego momentu pod wiaduktem nie będzie można już ani przejechać, ani przejść, co będzie tyczyć się również komunikacji autobusowej. Otwarcie drogi nastąpi w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 3 na 4 marca).

Na weekend 1-3 marca wyznaczone zostały objazdy.

Organizacja ruchu dla kierowców od strony ul. Miarki

 • Kierowcy jadący ul. Miarki w kierunku Chorzowa i Katowic będą musieli korzystać z pasa ruchu prowadzącego w stronę Krakowa (DK94), a następnie kierować się na ul. Siemianowicką i następnie łącznikiem do al. Jana Pawła II – kierunek Chorzów i Katowice.

Organizacja ruchu dla kierowców od strony ul. Katowickiej i rejonu skrzyżowania ul. Katowickiej z Matejki

 • Kierowcy jadący ul. Katowicką od strony pl. Sikorskiego oraz kierowcy włączający się do ruchu od strony skrzyżowania ul. Katowickiej i Matejki będą musieli korzystać z pasa ruchu prowadzącego w stronę Krakowa (DK94), a następnie kierować się na ul. Siemianowicką i następnie łącznikiem do al. Jana Pawła II – kierunek Chorzów i Katowice;

Organizacja ruchu dla kierowców od strony ul. Tuwima i Pszczyńskiej

 • Kierowcy jadący od strony ul. Pszczyńskiej oraz osiedla przy ul. Tuwima i Głowackiego, aby dojechać do centrum miasta będą musieli korzystać z objazdu ul. Tuwima, Kilara i Łagiewnicką do pl. Wolskiego;
 • Ulica Chorzowska w rejonie skrzyżowania z ul. Tuwima zostanie zwężona do jednego pasa ruchu dla pojazdów jadących od strony Chorzowa;
 • Dojazd ul. Chorzowską od strony Chorzowa do ul. Pszczyńskiej i Siennej zostanie utrzymany;

Organizacja ruchu na ul. Chorzowskiej w rejonie skrzyżowania z al. Jana Pawła II

 • Na ul. Chorzowskiej na wysokości skrzyżowania z al. Jana Pawła II od strony Chorzowa zostanie zwężony pas wewnętrzny jezdni, celem ułatwienia skorzystania z objazdu al. Jana Pawła II i ul. Siemianowicką do centrum.

Zamknięta możliwość skrętu z ul. Siemianowickiej w ul. Chorzowską

 • Kierowcy jadący od strony ul. Siemianowickiej nie będą mogli skręcić na skrzyżowaniu ulic Siemianowickiej/Chorzowskiej/Katowickiej w kierunku DK79 /Chorzów-Katowice/. Kierowcy, którzy jadą ul. Siemianowicką od strony Brzezin Śląskich /kierunek z Piekar Śląskich/, aby dojechać do ul. Chorzowskiej i drogi DK79 powinni korzystać z objazdu poprzez wjazd na łącznicę z al. Jana Pawła II w kierunku Chorzowa i Katowic;

Organizacja ruchu pieszego

 • Piesi od strony Rozbarku oraz Śródmieścia będą mogli korzystać z promenady i kładki dla pieszych nad ul. Siemianowicką lub skorzystać z przejścia ulicami Siemianowicką – Sienną – Pszczyńską do ul. Chorzowskiej i Tuwima.

Tymczasowy rozkład jazdy autobusów

W związku z zamknięciem przejazdu pod wiaduktem nad ul. Chorzowską od godziny 19:00, 1 marca do godziny 4:00, 4 marca nastąpi korekta rozkładów jazdy linii autobusowych nr: M3, 127, 227 oraz 830.

 • trasa objazdowa w kierunku centrum Bytomia będzie przebiegać od ulicy Chorzowskiej (DK79) ulicami - al. Jana Pawła II (DW911), ulicą Siemianowicką (DK94) do ulicy Witczaka;
 • trasa objazdowa w kierunku Chorzowa będzie przebiegać od ulicy Miarki ulicami: Siemianowicką (DK94), al. Jana Pawła II (DW911) do ulicy Chorzowskiej (DK79);
 • przystanek Bytom Teatr Tańca Rozbark zostanie wyłączony z obsługi;
 • przystanek Rozbark Siemianowicka przy DK94 zostanie włączony do obsługi dla ww. linii autobusowych.

Więcej informacji jest dostępnych na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Tymczasowe zwężenie na ul. Chorzowskiej

Po 4 marca prace związane z przebudową wiaduktu będą kontynuowane, jednak możliwe już będzie utrzymanie ruchu pojazdów i pieszych. Roboty będą prowadzone nad pasem ruchu w kierunku Chorzowa, w związku z tym kierowcy jadący od strony ul. Miarki będą mogli korzystać tylko z lewego (wewnętrznego) pasa ruchu. Z kolei piesi będą mogli korzystać wyłącznie z chodnika dla pieszych po drugiej stronie drogi (od strony ul. Pszczyńskiej).

Budowa peronu na przystanku kolejowym Bytom Stroszek

Może Cię zainteresować:

Cud na Vitorze. Nie przesuną torów, a jednak kolej będzie bliżej ludzi

Autor: Daniel Lekszycki

06/02/2024

Bytom nastawnia bramowa stacja PKP

Może Cię zainteresować:

Szykuje się remont nastawni bramowej na stacji w Bytomiu. PKP PLK ogłosiły przetarg

Autor: Michał Wroński

09/02/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon