Co robi PEC Bytom, gdy jest ciepło? Inwestuje

Mogłoby się wydawać, że taka firma, jak Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w miesiącach letnich nie ma za wiele do roboty. Nic bardziej mylnego. Przerwa między sezonami grzewczymi to świetna okazja, by przeprowadzić różne inwestycje w infrastrukturę.

Budowa sieci pec

PEC Bytom w ostatnich latach sukcesywnie rozbudowuje sieć ciepłowniczą w Bytomiu i Radzionkowie, a także modernizuje stare instalacje. Pozyskane w latach 2017 - 2022 środki z Funduszu Spójności umożliwiło budowę ponad 340 węzłów cieplnych oraz modernizację ok. 30 km sieci ciepłowniczych.

PEC Bytom przyłączy 27 budynków do sieci

W planach na ten rok jest przyłączenie do sieci kolejnych 25 budynków mieszkalnych w Bytomiu i 2 w Radzionkowie. Na ten cel przeznaczono 12 mln zł, z czego 2 mln zł zostanie sfinansowane z pozyskanej dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Za te pieniądze zostaną przeprowadzone prace przy ul. Bławatkowej, Chorzowskiej 14, Falistej 15, Józefczaka 2, Karola Miarki 15, 19, Korfantego 32, Kwietniewskiego 3, 5, 26, Łagiewnickiej 15, Piekarskiej 5, 97, Piłsudskiego 57, Popiełuszki 1, Powstańców Warszawskich 52, Racławickiej 2, Rostka 21, Rycerskiej 4, 6, 11, Sądowej 3, 5, Webera 5 oraz Wyczółkowskiego 26 w Bytomiu oraz przy ul. Danieleckiej 13 i Gajdasa w Radzionkowie.

Co więcej PEC Bytom włączy do sieci ciepłowniczej budowane zaplecze socjalne zespołu boisk treningowych przy ul. Piłkarskiej w Bytomiu oraz krytą pływalnię przy ul. Knosały/Norwida i nowo wybudowaną Szkołę Podstawową przy ul. Unii Europejskiej w Radzionkowie.

Oprócz przyłączeń PEC Bytom zamierza przeprowadzić w tym roku remont 382 metrów sieci ciepłowniczej oraz zewnętrznej instalacji odbiorczej. Prace będą prowadzone przy ul. Francuskiej i Karpackiej w Bytomiu oraz przy ul. Nałkowskiej i Kużaja w Radzionkowie. Planowany jest także remont armatury sieci ciepłowniczej w rejonie ulic Hlonda i Szymały w Bytomiu. Oprócz tego przewidziane są liczne remonty i modernizacje na terenie ciepłowni, co pozwoli zapobiec ewentualnym awariom w sezonie grzewczym.

Prowadzone inwestycje dają wymierne efekty środowiskowe.

- Realizacja wyznaczonych projektów daje faktyczne efekty. Tym sposobem unikamy emisji ok. 6,4 Mg dwutlenku węgla rocznie, co jest równowartością 3,2 ton niespalonego węgla. Zmniejszyliśmy też emisję pyłów o ok. 48 Mg rocznie, co równa się likwidacji ponad 950 pieców węglowych - wylicza Sławomir Kamiński, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu.

Nie tylko ciepło, ale też prąd z OZE

Bytomski PEC inwestuje również w energetykę odnawialną. W zeszłym roku na dachach siedziby spółki przy ul. Wrocławskiej 122 zainstalowano panele fotowoltaiczne, które zapewniają pokrycie większości zapotrzebowanie na energię elektyczną całego kompleksu.

- Na tym nie poprzestajemy. Aktualnie trwają prace nad budową instalacji pv na kolejnych budynkach Przedsiębiorstwa: w Szombierkach przy ul. Rostkowskiego 5, w Stroszku przy Placu Pokoju 4, w Miechowicach przy ul. Bławatkowej 5 oraz w Radzionkowie na terenie Ciepłowni Radzionków – wymienia Sławomir Kamiński.

Moc wszystkich modułów zamontowanych instalacji fotowoltaicznych wyniesie 184 kWp, co pozwoli spółce zaoszczędzić znaczną ilość energii elektrycznej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon