Coraz bliżej końca reklamozy w Bytomiu. Uchwała krajobrazowa jeszcze w tym roku?

Władze Bytomia chciałyby jeszcze w tym roku przyjąć uchwałę krajobrazową. Dzięki niej w przestrzeni publicznej wreszcie ma zapanować ład, a z budynków i ulic znikną szpecące szyldy, bilbordy itp.

Szyldy na dworcowej

Przepisy umożliwiające miastom skuteczniejszą walkę z wszechobecną reklamozą weszły w życie już w 2015 roku, ale w Bytomiu przez kilka lat nie wykazywano nimi zainteresowania. To zmieniło się dopiero w 2019 r., gdy Rada Miejska zobowiązała prezydenta miasta do przygotowania zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Wówczas rozpoczęto długą procedurę ustalania lokalnych reguł dotyczących ładu przestrzeni publicznej.

Może się wydawać, że trzy lata to szmat czasu na przyjęcie jednej uchwały, tymczasem w wielu innych miastach prace nad kodeksem porządkującym reklamy utknęły w martwym punkcie. Tak jest np. w Katowicach, gdzie Rada Miejska podjęła decyzję o przystąpieniu do sporządzenia uchwały krajobrazowej już w 2015 roku. Dopiero w 2017 r. zaproszono mieszkańców do konsultacji społecznych, ale dotąd nie przedstawiono nawet projektu dokumentu.

W czerwcu bytomski magistrat skierował projekt uchwały krajobrazowej do konsultacji społecznych, dzięki czemu mogliśmy się dowiedzieć, jak władze miasta chcą poradzić sobie z reklamowym chaosem. Proponowane rozwiązania nie były wyłącznie pomysłem twórców dokumentu, lecz wynikały ze spotkań w terenie i badań ankietowych, w ramach których wypełniono ponad 1200 kwestionariuszy.

Projekt bytomskiej uchwały jest gruby na ponad 60 stron i przewiduje podział miasta na trzy strefy: wrażliwą - obejmującą Śródmieście i inne cenne obszary pod względem zabytkowym, przyrodniczą - w skład której weszły tereny zielone oraz komercyjną - rozciągającą się na pozostałe rejony Bytomia. Proponowane przepisy regulują m.in. liczbę, wymiary i dopuszczalne miejsca sytuowania reklam, ale także wygląd ogródków gastronomicznych oraz małej architektury i ogrodzeń.

Bytomianie mieli możliwość zgłaszania swoich uwag do projektu przez półtorej miesiąca. W ramach konsultacji zorganizowano dwa spotkania dla mieszkańców oraz przedsiębiorców, podczas których przedstawiciele władz miasta i Wydziału Architektury Urzędu Miejskiego omówili z zebranymi proponowane zapisy.

- Rozpatrzyliśmy uwagi, które zostały zgłoszone do uchwały krajobrazowej i uchwała krajobrazowa po wprowadzeniu zmian wynikających z konsultacji została przesłana do uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Zaraz po jej uzgodnieniu z WKZ zostanie ponownie wyłożona opinii publicznej do wglądu - poinformował na poniedziałkowej sesji wiceprezydent Michał Bieda. - Zależy nam na tym, żeby jeszcze w tym roku tę uchwałę przedstawić do rozpatrzenia Radzie Miejskiej - dodał.

Zanim jednak radni podejmą decyzję w sprawie przyjęcia uchwały krajobrazowej, jej projekt musi ponownie trafić do konsultacji społecznych, które zgodnie z przepisami muszą potrwać 21 dni. Następnie urzędnicy znów będą musieli rozpatrzyć złożone uwagi i dopiero wtedy dokument trafi do Rady Miejskiej. Należy więc się spodziewać, że cały proces potrwa jeszcze kilka miesięcy, dlatego przyjęcie uchwały jeszcze w tym roku będzie sporym wyczynem.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Odnowione kamienice przy Dworcowej

Przebudowa Dworcowej: finał prac przy sieciach podziemnych

USC w Bytomiu

Zabytkowy budynek USC do remontu. Umowa została podpisana

Widok z tarasu Gloria Palast w Bytomiu

Zobaczcie, jak Bytom dobrze wygląda (także) z góry

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

Przebudowa ul. Dworcowej

Pierwszy fragment Dworcowej rozkopany

Byt fasada kamienicy

Bytomskie Mieszkania chcą remontować na potęgę

Byt pazura bytom

Gigantyczny Cezary Pazura zasłonił kamienicę w...