Nowe Życie na Rozbarku

Na terenie kopalni Rozbark jutro zaświeci neon "Nowe Życie". Czy tchnie w zlikwidowany zakład nowego ducha?

Kilka lat temu w Trzeciewcu – wsi położonej niedaleko Bydgoszczy – polska artystka Elżbieta Jabłońska znalazła neon „Nowe Życie”, który w latach 70. oświetlał działającą tam Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną.

Takich miejsc było wówczas wiele. Na środku pól stały zakłady produkcyjne, na które składały się budynki biurowe i pomieszczenia gospodarcze, gdzie pracowali ludzie z okolicznych wsi i małych miasteczek. Pozostały po nich ślady – zniszczone pustostany, niedziałające maszyny, nic dzisiaj nie znaczące szyldy. W 2010 r. Elżbiecie Jabłońskiej udało się przejąć podniszczony neon spółdzielni z Trzeciewca i nadać mu nowe życie.

Od tamtej pory neon w charakterze pracy artystycznej podróżuje z miejsca na miejsce, inicjując nowe zdarzenia. Do Bytomia neon przyjechał z Lublina i został ustawiony na terenie byłej kopalni Rozbark – w miejscu, w którym niegdyś umieszczona była nazwa kopalni. Stanowić będzie jedną z prac zaprezentowanych w ramach tegorocznej wystawy dla młodszego odbiorcy (i nie tylko!). Nazwa neonu, będąca jednocześnie tytułem całego projektu, została potraktowana jako punkt wyjścia dla szeregu działań artystycznych i dyskusji dotyczących szeroko rozumianego tematu zmiany. Efektem są prace zrealizowane we współpracy artystów z dziećmi.

Tytułowe „Nowe Życie” nie musi oznaczać rewolucji, przewrotu, niekoniecznie wiąże się z końcem. Może zdarzyć się wszędzie i o każdej porze. Chodzi o postawienie się w stan gotowości do zmiany, otwarcia na nieznane, poszukiwania nowych rozwiązań dla siebie, ale też dla miejsc, które tracą swoje znaczenie. Kluczowym tematem wystawy stało się zainicjowanie nowych stylów życia i wskazanie rozwiązań (możliwych i niemożliwych) dla miast dalekich od doskonałości. Dzieci wspólnie z artystami szukały inspiracji w kosmosie i pod ziemią, na zapisanych murach i pobliskich podwórkach, miejscach znanych i lubianych, ale także w opuszczonych ruinach.

W tym roku po raz pierwszy w warsztatach prowadzonych przez artystów uczestniczyły nie tylko dzieci i młodzież z Polski, ale także mieszkańcy postindustrialnego walijskiego regionu Rhondda Valley oraz przesiedleńcy z Abchazji i Osetii Południowej mieszkający w tymczasowych osiedlach znajdujących się w pobliżu stolicy Gruzji – Tibilisi i w małej wiosce Shahumian.

Po wernisażu nastąpi odpalenie neonu na kopalni Rozbark.

Więcej o Nowe Życie | wystawa dla najmłodszych

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt 12

Zobacz Słońce zamkniętymi oczami

Byt new rome nowhere

Koncert New Rome w Kronice

Finisaż, a nie wernisaż w Muzeum Górnośląskim

Bytomski2 fot P Szaankiewicz

Wystawa fotograficzna Pawła Szałankiewicza

Bytomski2 Gince zawody fot Marcin Mazurowski 10

Ginące zawody na zdjęciach

Bytomski2 via

Czy przez Bytom przebiega jakiś szlak? Tak -...

Bytomski2 muzeum

Na Śląsku kiedyś nie było obrączek ślubnych – w...