Czy poker może zostać kolejną dyscypliną olimpijską?

Przez ponad 200 lat gra w pokera kojarzyła się z zadymionymi pokojami karcianymi, pełnymi podejrzanych postaci i opowieściami o wygranych i przegranych fortunach. Był to świat otwarty dla nielicznych aż do 2003 roku, kiedy księgowy z Tennessee nazywający się Chris Moneymaker wygrał Main Event World Series of Poker. Jego zwycięstwo całkowicie zmieniło obraz pokera i wywołało efekt boomu, dzięki któremu dziś w pokera każdego dnia gra miliony ludzi na całym świecie.

Karty na stole

Wizerunek Pokera

Podobnie jak w przypadku dużych wydarzeń sportowych, również najważniejsze turnieje pokerowe znalazły swoje miejsce w telewizji. Na kanałach sportowych nie brakuje relacji z najbardziej prestiżowych wydarzeń, a najlepsi otrzymują kontrakty sponsorskie od uznanych na całym świecie poker. Jednak pomimo zmiany percepcji wśród wielu ludzi, w wielu krajach gra ta nadal musi mierzyć się ze stereotypami i jest klasyfikowana na równi z jednorękimi bandytami, ruletką oraz innymi grami hazardowymi.

Profesjonalni pokerzyści upierają się, że poker to gra umiejętności, która bardziej pasuje do kategorii Sport niż do hazardu i mają swoje dowody w postaci badań naukowych, które w poprzednich latach były przeprowadzane na kilku uniwersytetach. Mimo twardych liczb, nadal w wielu krajach panuje przekonanie, że poker powinien być zdelegalizowany. Właśnie dlatego osoby, które nie mogą pogodzić się z takim wizerunkiem gry, wzięły sprawy w swoje ręce i chcą doprowadzić do tego, by poker stał się dyscypliną olimpijską. Czy to jednak możliwe?

Poker na Igrzyskach w Paryżu?

Podczas gdy my zadajemy sobie pytanie, czy poker może kiedykolwiek pojawić się na Igrzyskach Olimpijskich, społeczność pokerowa raczej zadaje pytanie nie czy, lecz kiedy i są w tym aspekcie optymistami, wierząc, że najpopularniejsza gra karciana zadebiutuje na IO w Paryżu, które zaplanowane są na 2024 rok.

To jednak nie pierwszy raz, kiedy pokerzyści walczą o pojawienie się pokera na tym wyjątkowym wydarzeniu. W 2005 roku, kilku promotorów pokera z Wielkiej Brytanii, wpadło na pomysł by włączyć pokera do programu Igrzysk Olimpijskich 2012 w Londynie. "W tej chwili poker jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie i dlatego zasługuje na swoje miejsce w igrzyskach olimpijskich," powiedział Barry Hearns, znany menedżer sportowy. Barry porównał pokera do pływania synchronicznego, odnotowując jednak że poker może zaoferować publiczności zdecydowanie lepsze emocje. Wówczas niestety plan ten się nie powiódł.

Warto jednak odnotować, że sam fakt iż pokera nie ma na liście dyscyplin olimpijskich, wcale nie oznacza, że nie jest sportem. Wystarczy sobie przypomnieć, że w przeszłości karate, golf, squash, a nawet rugby zostały odrzucone przez Komitet Olimpijski. Dlatego społeczność pokerowego lobby nie składa broni i ma nadzieję, że sport uwielbiany przez setki tysięcy ludzi na całym świecie, pojawi się w Paryżu, a wydarzenie to doprowadzi do szerszej debaty na temat wizerunku samej gry.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon