Czy przez Bytom przebiega jakiś szlak? Tak - „Via regia”

"Via regia" – szlak wędrówki gatunków Bytom był i jest jednym z istotnych miast na tym trakcie.

Bytomski2 via

"Via regia" to Droga Królewska lub inaczej Wysoka Droga, która wykształciła się w Europie jako trakt handlowy i szlak przemarszów wojsk. Od średniowiecza łączyła, i po dziś dzień łączy, wschód i zachód kontynentu. W szerokim rozumieniu rozciąga się od Hiszpanii (Santiago de Compostela) aż po Ukrainę (Kijów). Wystawa „Via regia – szlak wędrówki gatunków”, która 2 lipca br. o godzinie 17.00 otwarta zostanie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, dotyczy odcinka pomiędzy Frankfurtem nad Menem (Niemcy), a Wrocławiem (Polska), a dalej również Krakowem. Warto zaznaczyć, że Bytom był i jest jednym z istotnych miast na tym trakcie.

Wędrując przez równiny i wyżyny, wystrzegając się pasm Średniogórza Niemieckiego i Karpatów oraz dolin rzek, człowiek świadomie lub nieświadomie przewoził rośliny, zwierzęta i mikroorganizmy. Wywierały one wpływ na krajobraz i życie mieszkańców krain położonych na szlaku. Ta wędrówka trwa także dziś, kiedy w podobny sposób pojawiają się u nas nowe gatunki roślin, grzybów i zwierząt.

Wystawa, jak przystało na ekspozycję opowiadającą o szlaku wędrówki gatunków, ma charakter wędrowny. Przygotowana przez Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz odwiedza różne muzea w Niemczech i w Polsce. Teraz zawita w Bytomiu.

Wernisaż wystawy: 2 lipca 2013, godz. 17.00
Czas trwania wystawy: 02.07.2013-styczeń 2014 r.
Miejsce: gmach główny, Muzeum Górnośląskie

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon