Dawny basen zamieni się w osiedle

W łagiewnickim parku Amendy ruszyła budowa nowego osiedla. Prywatny deweloper zamierza postawić tam kilkadziesiąt domów.

Park Amendy to pamiątka po kopalni Łagiewniki i hucie Zygmunt. Przed laty te dwa wielkie zakłady przemysłowe zadbały o to, aby mieszkańcy dzielnicy mieli miejsce do spacerów i wypoczynku. Dziś to miejsce wciąż ma swój urok, a dzięki różnym zabiegom rewitalizacyjnym zyskało m.in. siłownię plenerową, plac zabaw oraz oświetlenie alejek.

Dawniej w parku istniał również amfiteatr i okazałe kąpielisko letnie. Niestety wraz z przemianami ustrojowymi zaczęły popadać w ruinę. Amfiteatr zniknął z powierzchni ziemi na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych, zaś basen przetrwał jeszcze kilka kolejnych lat. Niecki zasypano, a budynki wyburzono. Obecnie stojąc w tym miejscu trudno domyślić się, że istniał tu tak imponujący ośrodek.

Osiedle w Parku

Od dłuższego czasu teren dawnego kąpieliska znajduje się w prywatnych rękach, lecz długo nic się tam nie działo. Już w 2020 roku wydano pierwsze pozwolenie na budowę w tej lokalizacji osiedla mieszkaniowego, lecz ostatecznie nie zrealizowano tych planów. W lipcu tego roku wydano kolejne pozwolenie, tym razem na 34 budynki mieszkalne w zabudowie bliźniaczej oraz 11 wolnostojących domów jednorodzinnych.

W ostatnich tygodniach firma Perfekt Developer poinformowała o rozpoczęciu inwestycji, a na terenie dawnego basenu pojawiło się zaplecze budowy i sprzęt budowlany.

- „OSIEDLE W PARKU” to inwestycja mieszkaniowa powstająca w urokliwej części dzielnicy Łagiewniki w Bytomiu przy ul. Spacerowej. Osiedle zlokalizowane jest w obszarze parku i dzięki temu ze wszystkich stron otocza je zieleń . Wśród zalet lokalizacji osiedla należy wymienić także bliskość sklepów, przystanków komunikacyjnych, żłobka, przedszkola, przychodni zdrowia i głównych ciągów komunikacyjnych (DTŚ) - zachwala swoją inwestycję deweloper.

W pierwszym etapie inwestycji planowana jest budowa 12 domów o powierzchni użytkowej 141 mkw, w tym dwa domy jednorodzinne i 10 budynków w zabudowie bliźniaczej, które dla zapewnienia komfortu akustycznego mają być oddzielone podwójną ścianą dylatacyjną. Działki pod domami będą mieć wielkość 290 mkw do 750 mkw. Realizacja pierwszego etapu ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2025 roku.

Inwestor zapowiada, że osiedle będzie mieć "uporządkowany i harmonijny" układ urbanistyczny. Oferowane domy mają mieć nowoczesną, kubiczną stylistykę. Oprócz samych budynków na osiedlu mają powstać wspólne drogi wraz z oświetleniem, zieleńce, sieć energetyczna, kanalizacyjna, deszczowa oraz wodociągowa.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon