Detoks organizmu - jak długo powinien trwać i kiedy najlepiej go rozpocząć?

Oczyszczanie organizmu z toksyn raz na jakiś czas powinna przeprowadzać każda dorosła zdrowa osoba. Pozostaje pytanie, kiedy najlepiej rozpocząć detoks i ile właściwie powinien trwać, tak aby nie zaszkodzić swojemu organizmowi?

Detoksorganizmu jakdlugopowinientrwacikiedynajlepiejgorozpoczac1

Detoks - dla każdego?

Każdego dnia do naszego organizmu przedostaje się całe mnóstwo szkodliwych substancji, które albo usuwane są wraz z moczem czy potem, albo kumulują się, powodując zmęczenie, problemy jelitowe, znużenie czy nadmierne gromadzenie wody. Aby pozbyć się nagromadzonych substancji, należy przeprowadzić kilkudniowy detoks. Zanim jednak zdecydujemy się oczyścić nasz organizm z toksyn, warto wykonać podstawowe badania, w tym morfologię oraz badanie moczu. Detoks przeznaczony jest bowiem wyłącznie dla zdrowych dorosłych osób. Nie mogą przeprowadzać go kobiety w ciąży, karmiące piersią czy dorośli, u których zdiagnozowano jakiekolwiek schorzenia.

Kiedy rozpocząć detoks?

Wiele mówi się o tym, że detoks najlepiej przeprowadzić wiosną, jednak w rzeczywistości oczyszczać organizm możemy o każdej porze roku. Faktem jest, iż nieco trudniej jego zasady jest wdrożyć zimą, gdy nie mamy dostępu do zbyt wielu świeżych warzyw i owoców, a dodatkowo nasze zapotrzebowanie energetyczne nieco wzrasta. Niemniej jednak, bez względu na to, kiedy zdecydujemy się przeprowadzić detoks, należy się do niego odpowiednio przygotować. Jak wspomniano wyżej, na początek warto wykonać podstawowe badania. Następnie wyznaczmy sobie kilka dni, podczas których nie będziemy się zbytnio przeforsowywać. Może być to weekend bądź krótki urlop, podczas którego skupimy się głównie na sobie. Podczas detoksu nie jest bowiem wskazana aktywność fizyczna ani nadmierna aktywność umysłowa. Więcej o detoksie organizmu przeczytasz na blogu Wapteka.pl.

Na czym polega detoks organizmu?

Oczyszczanie organizmu z toksyn może polegać na głodówce, jednak ta przeznaczona jest wyłącznie dla osób całkowicie zdrowych i nie powinna trwać dłużej, niż 1-2 dni. Możemy również postawić na dietę sokową, podczas której tradycyjne posiłki zastępujemy świeżo wyciskanymi sokami warzywnymi i owocowymi. Popularna jest również dieta jednostronna, która polega na spożywaniu przez 1-2 dni tego samego produktu, na przykład jabłek czy kaszy jaglanej. W diecie jednostronnej nie może zabraknąć odpowiedniej ilości płynów - należy wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Podczas detoksu, a także po jego zakończeniu, możemy wspomagać się suplementami diety, które znajdziemy w Wapteka.pl.

Jak długo może trwać detoks?

Długość trwania detoksu uzależniona jest w głównej mierze od jego formy oraz naszego doświadczenia w tej materii. Jeśli bowiem decydujemy się na głodówkę, to nie powinna ona trwać dłużej, niż 2 dni. To samo dotyczy osób, które przeprowadzają detoks po raz pierwszy w życiu - proces oczyszczania organizmu nie może wtedy trwać dłużej, niż 2-3 dni. Jeśli jednak decydujemy się na niego po raz kolejny, to oczyszczać organizm możemy nawet przez 2 tygodnie, szczególnie gdy wybieramy dietę sokową. Pamiętajmy, aby nie trzymać się ściśle czasu, jaki wyznaczymy sobie na detoks. Jeżeli bowiem planujemy przeprowadzać go przez 7 dni, lecz już 3. dnia zauważymy nagły spadek formy: omdlenia, brak energii, uciążliwe bóle głowy, to warto wrócić do normalnego zdrowego odżywiania. Kolejną próbę oczyszczania organizmu możemy podjąć za około miesiąc.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon