Dlaczego komputer głośno chodzi? Diagnoza i rozwiązania

Niektóre komputery pracują głośniej od innych i może być to spowodowane intensywną pracą przy wymagających grach czy programach graficznych. Odgłosy nie powinny być uciążliwe, jednak jeśli komputer naprawdę głośno chodzi, może być to efekt zapchanych wentylatorów lub przeciążenia innych podzespołów. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Komputery pc w Komputronik

Czemu komputer się przegrzewa?

Jednym z najczęstszych powodów, dla których urządzenie zaczyna głośno pracować, jest przegrzewanie się jego kluczowych komponentów, takich jak procesor (CPU) i karta graficzna (GPU). Gdy te elementy zaczynają się przegrzewać, system chłodzenia, w szczególności wentylatory, zwiększa swoją prędkość, aby obniżyć temperaturę, co prowadzi do zwiększenia hałasu.

Szukasz wydajnego komputera, którego procesor i karta graficzna poradzą sobie z wymagającymi grami czy programami? Zobacz np. komputery PC oferowane przez komputronik.pl/category/5801/komputery-pc.html, gdzie łatwo porównasz różne modele komputerów pod względem interesujących Cię parametrów.

Komputer głośno chodzi? Pozbądź się pyłu i kurzu

Z biegiem czasu wewnątrz obudowy komputera gromadzi się pył i brud, co może negatywnie wpływać na jego wydajność chłodzenia. Drobinki kurzu mogą z czasem coraz bardziej blokować wentylatory lub kratki wentylacyjne, co prowadzi do nieefektywnego chłodzenia i w efekcie do głośniejszej pracy urządzenia.

Pamiętaj, aby regularnie odkurzać i czyścić z kurzu najbliższe otoczenie komputera oraz obudowę. W miarę możliwości możesz też spróbować delikatnie zassać kurz ze środka komputera stacjonarnego. Jeśli jednak nie wiesz, jak to zrobić i boisz się, że możesz uszkodzić podzespoły – dużo lepiej jest zanieść komputer do profesjonalnego serwisu.

Głośna praca komputera może wynikać z niedziałających wentylatorów

Inną przyczyną zwiększonego hałasu podczas pracy komputera mogą być zużyte lub uszkodzone wentylatory. Z czasem części chłodzące system mogą tracić swoją efektywność lub ulegać uszkodzeniom, co prowadzi do głośniejszej pracy i mniejszej skuteczności chłodzenia.

Niekiedy nawet przy regularnym czyszczeniu okazuje się, że wiatrak po prostu przestał działać. Dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych przeglądów. Możesz zrobić to na własną rękę lub skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Również wiele sklepów elektronicznych oferuje takie usługi.

Zadbaj o dodatkowe chłodzenie komputera

W sytuacji, gdy komputer się przegrzewa, dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie dodatkowych systemów chłodzących, takich jak chłodzenie wodne, które jest zazwyczaj cichsze i bardziej efektywne niż tradycyjne wentylatory. Jednak takie rozwiązanie może być bardziej wymagające i kosztowne.

Z tego powodu częściej można trafić na nie w komputerach gamingowych niż biurowych. Na przykład na https://www.komputronik.pl/search-filter/5801/komputery-do-gier możesz zobaczyć, jak wygląda system chłodzenia wodnego na przykładzie kilku komputerów do gier.

Zawirusowany komputer głośno chodzi

Najczęściej głośna praca komputera wynika z problemów z wentylatorami czy zbyt dużej ilości kurzu, ale nie zawsze. Czasami okazuje się, że głośno chodzi komputer, który jest zainfekowany szkodliwym oprogramowaniem.

Obecne cyberzagrożenia są bardzo zaawansowane i zróżnicowane. Da się zainfekować komputer specjalnymi programami, które będą wykorzystywać zasoby jego karty graficznej czy procesora do innych, zupełnie niezwiązanych z użytkownikiem czynności.

Kradzież mocy obliczeniowej na odległość to obecnie poważny problem wśród użytkowników indywidualnych. Im lepszy i droższy sprzęt, tym bardziej urządzenie może być narażone na ataki i zagrożenia.

Głośna praca komputera – podsumowanie

Uciążliwa i hałaśliwa praca komputera jest problemem, który można rozwiązać poprzez regularne czyszczenie, wymianę lub uaktualnienie komponentów, a także przez optymalizację ustawień systemowych.

Wybór komputera z efektywnym systemem chłodzenia, jak w przypadku niektórych modeli komputerów do gier, może również pomóc w zapewnieniu cichej i efektywnej pracy urządzenia. Trzeba pamiętać też o ochronie przed cyberzagrożeniami – ataki przez sieć również mogą wpływać na wydajność pracy urządzenia. Kupując sprzęt w profesjonalnym sklepie komputerowym, zyskujesz nie tylko gwarancję oryginalności podzespołów, ale często także wsparcie techniczne.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon