Do końca roku wstrzymany zostanie ruch tramwajów z centrum Bytomia do Stroszka

Od poniedziałku (18 września) do końca tego roku wstrzymany zostanie ruch tramwajowy między śródmieściem Bytomia, a zajezdnią w Stroszku. Tramwaje Śląskie tłumaczą, że to konieczność wynikająca z kalendarza przebudowy linii tramwajowej na Stroszek.

Fot. Tramwaje Śląskie
Bytom Stroszek

Zgodnie ze starą inwestycyjną zasadą głoszącą, że aby kiedyś było lepiej, tonajpierw musi być gorzej, od najbliższego poniedziałku do końca roku całkowicie wstrzymany zostanie ruch tramwajowy między centrum Bytomia a zajezdnią Stroszek.

Umożliwi to wejście w kolejny etap prac na tej linii. Obejmie on m.in. przebudowę torowiska z uwzględnieniem dobudowy drugiego toru przy ul. Tarnogórskiej, przebudowę skrzyżowania ul. Tarnogórskiej z ul. Chrzanowskiego wraz z budową tramwajowego węzła rozjazdowego oraz sygnalizacji świetlnej. W ramach przedsięwzięcia ma zostać też przeprowadzony demontaż starej sieci trakcyjnej i konstrukcji wsporczych na całym 7-kilometrowym odcinku objętym przebudową, a następnie montaż nowych słupów trakcyjnych w przygotowanych już fundamentach oraz uzbrojenie słupów, a wreszcie w końcowej fazie - rozciągnięcie sieci trakcyjnej.

Jak tłumaczą Tramwaje Śląskie ze wstrzymania ruchu skorzysta także generalny wykonawca innego zadania realizowanego w centrum Bytomia. Na ulicy Sądowej wykonawca przebudowy tej ulicy i ul. Piekarskiej, będzie prowadził prace przy rozwieszaniu i przyłączaniu nowej sieci trakcyjnej na słupach, prace betoniarskie w nawierzchni jezdni, a także przebudowę chodnika i krawężnika od strony Sądu Rejonowego i Aresztu Śledczego. Roboty te mają trwać ok. miesiąca.

W związku ze wstrzymaniem ruchu tramwajowego między śródmieściem Bytomia, a zajezdnią w Stroszku od poniedziałku (18 września):

- zawieszone zostaną linie tramwajowe nr 30 i 49;

- wznowione zostanie kursowanie linii nr 2 w relacji: Bytom Plac Sikorskiego – Gliwice Zajezdnia;

- nowe rozkłady jazdy zostaną wprowadzone dla linii nr 9 i 17

- uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza (oznaczona jako T-49) kursująca w relacji: Bytom Plac Sikorskiego – Stroszek Zajezdnia;

- uruchomiona zostanie linia autobusowej komunikacji zastępczej T-56 na trasie: Bytom Plac Sikorskiego – Bytom Szkoła Medyczna;

- nowy rozkład jazdy wprowadzony zostanie dla linii zastępczych T-7, T-9 i T-10

Polsko niemiecka granica w Bytomiu 1922-1939

Może Cię zainteresować:

Gdy przejażdżka tramwajem oznaczała dwie kontrole graniczne. Gdzie w Bytomiu była Polska, a gdzie Niemcy?

Autor: Redakcja Bytomski

29/05/2023

Stacja PKP Bytom w przebudowie

Może Cię zainteresować:

Przebudowa stacji w Bytomiu na półmetku. Latem 2024 r. pociągi wrócą na perony

Autor: Michał Wroński

07/08/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon