Do Straży Pożarnej bezpośrednio się już nie dodzwonisz. W Bytomiu przekierowuje na 112

Nie dodzwonisz się już bezpośrednio do Straży Pożarnej. W całym województwie rozpocznie się przełączanie numeru alarmowego z 998 na ogólny - 112. W Bytomiu już nastąpiła ta zmiana.

998

Docelowo zmiana obejmie całe województwo. Proces będzie realizowany etapami i zakończy się jeszcze w tym miesiącu, dokładnie 20 września. W Bytomiu przełączenie numeru nastąpiło już dzisiaj. Wszystko po to, by usprawnić system powiadamiania ratunkowego. Ma to pomóc w lepszym rozdysponowaniu służb.

– Przekierunkowanie numeru 998 pozwoli dyspozytorom Państwowej Straży Pożarnej skupić się na zdaniach, które bezpośrednio będą ratować życie, zdrowie i mienie obywateli. Ze swojej strony mogę zapewnić, że współpraca na poziomie przekazywania zgłoszeń i informacji do PSP będzie z korzyścią dla mieszkańców województwa – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Dzwoniąc pod nrumer alarmowy straży pożarnej (998) połączenia będą kierowane pod numer 112.

Dla mieszkańców nie oznacza to żadnej zmiany. Numer 998 będzie można w dalszym ciągu wybierać na klawiaturze telefonu. Jednak teraz, dzwoniący nie połączy się bezpośrednio z PSP a z dyspozytorem CPR, który po weryfikacji zgłoszenia przekaże je do odpowiednich służb.

Jak wyjaśnia Urząd Wojewódzki, obsługa wszystkich zdarzeń przez dyspozytora CPR pozwoli wyeliminować wiele fałszywych alarmów, co w znacznym stopniu usprawni działania straży pożarnej. Dodatkowa korzyść przełączenia numeru alarmowego to ujednolicenie sposobu obsługi zdarzeń, także zgłoszeń obcojęzycznych oraz połączeń eCall (ogólnoeuropejskiego systemu szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych).

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Straż pożarna

Podtrucie tlenkiem węgla w Bytomiu

Byt pozar szpital

Pożar w Szpitalu nr 1 w Bytomiu. Ewakuowano 57...

Byt pozar witczaka

Kolejny pożar budynku przy ulicy Witczaka

Byt pozar bytom

3 pożary tylko w ciągu jednej nocy w Bytomiu....

Alkomat

Mistrz kierownicy w ciągu kilku minut trzy razy złamał prawo

Byt LPR

Potrącenie przy ul. Miechowickiej na Karbiu....

Byt 198384327 1643092229212631 5392562376932782643 n

Mała, wielka interwencja strażaków z Bytomia....