Doradca podatkowy czy księgowy? Poznaj różnice

Chociaż obie profesje mają wiele wspólnego, a w obiegowej opinii bywają nawet mylone, doradcę podatkowego od księgowego różni wiele. Co więcej, tylko konsultacja z odpowiednim ekspertem pozwala w pełni wykorzystać jego kompetencje i uzyskać rzetelne wskazówki. Jeśli więc szukasz dobrego biura podatkowego, koniecznie sprawdź, z jakich dokładnie usług i przez kogo świadczonych możesz korzystać. Ma to ogromne znaczenie w efektywnym zarządzaniu procesami finansowymi w firmie.

Główne doradca podatkowy bytom abakus

1. Doradca podatkowy - czym się zajmuje?
2. Doradca podatkowy a księgowy - obowiązki
3. Wykształcenie specjalistów
4. Gdzie jest granica między doradztwem a księgowością?
5. Doradca podatkowy czy księgowy - czyją pomoc wybrać?

Czy omawiane rozgraniczenie rzeczywiście znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości? Tak, okazuje się, że osoby i firmy, które świadczą usługi doradztwa podatkowego bez wymaganych uprawień mogą zapłacić znaczne kary. Z kolei dobre biuro rachunkowe to gwarancja uporządkowanych spraw finansowych.

Doradca podatkowy - czym się zajmuje?

Zakres obowiązków doradcy określa ustawa z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym. Na liście podstawowych czynności znajdują się zadania takie jak:

  • udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami,
  • prowadzenie ksiąg rachunkowych, podatkowych i innych ewidencji potrzebnych do celów podatkowych,
  • sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie pomocy w tym zakresie,
  • reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniach przed organami administracji publicznej i w zakresie kontroli sądowej,
  • wykonywanie niezależnych audytów funkcji podatkowych.

Doradca podatkowy działa na rzecz podatników, płatników i inkasentów. Dodatkowo z wykonywania zawodu doradcy podatkowego wynikają również inne zobowiązania, między innymi postępowanie zgodnie z zasadami etyki zawodowej i ciągłe podnoszenie kwalifikacji.

Doradca podatkowy a księgowy - obowiązki

Dość istotną kwestię stanowi fakt, że obowiązki doradców podatkowych nie mogą być wykonywane przez księgowych. Takie zadania leżą wyłącznie w kompetencjach uprawnionych ustawą podmiotów.

Zakres uprawnień księgowego jest znacznie węższy, co nie oznacza, że nieważny. Ten specjalista zajmuje się między innymi:

  • prowadzeniem ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych,
  • udzielaniem pomocy w prowadzeniu ksiąg podatkowych,
  • sporządzeniem zeznań i deklaracji podatkowych orz udzielaniem pomocy w tym zakresie.

Jak więc widać, w odróżnieniu od doradcy podatkowego księgowy nie ma uprawnień do reprezentowania klientów przed organami podatkowymi. Jego działalność nie jest nadzorowana przez żaden z organów i nie obejmuje go tajemnica zawodowa.

Wykształcenie specjalistów

Aby zyskać uprawnienia doradcy podatkowego, trzeba spełnić kilka formalnych wymogów. Zalicza się do nich:

  • wyższe wykształcenie,
  • zdany egzamin zawodowy na doradcę podatkowego,
  • 2-letnia praktyka zawodowa na terenie Polski,
  • uzyskany wpis na listę doradców podatkowych - wpisuje na nią Krajowa Rada Doradców Podatkowych.

Taka lista wymagań to kolejna różnica między doradcą podatkowym a księgowym. Jakiś czas temu zniesiono wymóg zdania egzaminu na certyfikat księgowy. Nie obowiązuje także kryterium związane z wykształceniem czy praktyką. Oznacza to, że obecnie księgi rachunkowe może prowadzić osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, korzysta z pełni praw publicznych i nie była karana za przestępstwa gospodarcze, związane z księgowością lub podatkami.

Gdzie jest granica między doradztwem a księgowością?

Jak wynika z wszystkich wyżej zawartych informacji, doradcy podatkowi mogą, jak wskazuje nazwa ich profesji, doradzać, udzielać opinii i wyjaśnień, natomiast księgowi - nie. W ich kompetencjach znajduje się tylko pomoc. Gdzie jednak przebiega granica pomiędzy dwoma sposobami działania?

Przepisy nie są jednoznaczne, a eksperci dyskutują na temat tego, czy przygotowanie interpretacji określonej sytuacji jest tylko pomocą czy już udzieleniem porady. Przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych uspokajają jednak, że zajmują się jedynie sytuacjami, w których podmiot nie posiadający uprawnień zdecydowanie przekroczył swoje kompetencje, a takie zachowanie zostało udokumentowane. Może to więc być uwiecznione niewątpliwe doradztwo podatkowe lub umieszczenie konkretnych zapisów na stronie internetowej czy w ofercie kierowanej do klienta.

Doradca podatkowy czy księgowy - czyją pomoc wybrać?

Powyższe informacje sprawiają, że wątpliwości w tej kwestii już nie powinno być. Odpowiedź na pytanie, czy lepiej nawiązać współpracę z doradcą czy z księgowym, uzależniona jest od tego, jakiego wsparcia oczekujesz. Jeśli potrzebujesz szeroko rozumianych czynności doradztwa podatkowego, nawiąż współpracę z doradcą. Zasadniczo jego kompetencje obejmują również uprawnienia księgowego, a zyskasz również dodatkowe możliwości.

Mieszkasz w okolicy Bytomia? Szukasz stabilnej pracy w biurze doradztwa podatkowego? Poznaj nasze oferty pracy: https://biuro-abakus.pl/kariera/.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon