Dzielnica Miechowice zlikwidowana!

Podczas dzisiejszej sesji nadzwyczajnej czternastu radnych opowiedziało się za zniesieniem dzielnicy Miechowice.

Bytomski2 rada dzielnicy miechowice

Sesja rozpoczęła się w południe, a zakończyła się tuż przed piętnastą. Informacja o jej terminie pojawiła się w Biuletynie Informacji Publicznej dopiero we wtorek. W efekcie większość mieszkańców nie miała szans w niej uczestniczyć i zamanifestować swojego sprzeciwu, bo albo nie zdążyli się o niej dowiedzieć, albo nie mogli się zwolnić z pracy.

Mimo to na sali zjawiła się grupka osób z transparentami o treści "Nie dla likwidacji dzielnicy", "Nie słuchaj radnych nasz prezydencie" i "Nie likwidujcie ławek". Na planszach trzymanych przez protestujących znalazło się także porównanie kosztów utrzymania Rady Dzielnicy i Rady Miejskiej, które podważało finansowy argument zniesienia dzielnicy.

Na nic to się zdało, gdyż koalicja rządząca dopięła swego. Jednostka pomocnicza została rozwiązana, a wraz z nią Rada Dzielnicy, którą uznano za polityczne zagrożenie dla urzędujących władz. Debata na sali sesyjnej trwała blisko cztery godziny. Radni koalicji twierdzili, że jednostka pomocnicza nie jest potrzebna i podobne kompetencje mają zwykłe stowarzyszenia, co z kolei starał prostować Michał Staniszewski z Rady Dzielnicy, lecz jego argumenty nie dotarły do przedstawicieli Bytomskiej Inicjatywy Społecznej oraz Prawa i Sprawiedliwości. 14 radnych opowiedziało się za przyjęciem uchwały, 4 wstrzymało się od głosu, a 5 było przeciw.

Grupa manifestantów chciała wręczyć po sesji prezydentowi wieniec z napisem "Ostatnia droga demokracji i społeczeństwa obywatelskiego", ale Damian Bartyla nie był obecny. Wieniec pozostawiono więc w jego kancelarii.

{youtube}A49sywrlnX8{/youtube}

Co oznacza zniesienie dzielnicy?

Pod względem formalnym w Bytomiu nie ma dzielnic. Są natomiast wyznaczone obszary na których mogą powstać dzielnice. W 2009 roku dzielnica - czyli jednostka pomocnicza gminy - została utworzona w Miechowicach za sprawą inicjatywy mieszkańców. Zebrano wówczas 4000 podpisów (o pół tysiąca więcej, niż wymagano) pod wnioskiem o powołanie Rady Dzielnicy. Następnie opracowano statut dzielnicy i rozpisano wybory. W międzyczasie powstały również inicjatywy powstania dzielnic w Stolarzowicach, Górnikach i Bobrku, gdzie zebrano wymaganą liczbę podpisów. Obecnie trwają prace nad ich statutami. Ze względu na przyjętą dziś uchwałę, praca mieszkańców Miechowic została zaprzepaszczona i żeby znów powołać swoją dzielnicę, będą musieli kolejny raz powtarzać całą procedurę.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Iwona Pakosz

PiS stracił radną. Iwona Pakosz odeszła z klubu

Byt polmetek chelstowski

Chełstowski: udało nam się stworzyć największy...

Byt duda w bytomiu

Będzie II tura. Duda zmierzy się z Trzaskowskim...

Byt drewno

Wielka awantura o drewno do kominka

Byt krzysztof wojcik mikrofon

8 lat rządził miastem. Teraz zasiadł w...

Byt pies

Karma dla schroniska za niemal 20 tys. zł

Byt okragly stol miechowice

25 mln zł za szkody górnicze. Jest się z czego...