Dzisiejszy plac Grunwaldzki. I kawałek synagogi. Na obrazie niemieckiego malarza z XIX wieku

Dowód na to, że fotografie, które zachowały się po bytomskiej synagodze nawet w połowie nie oddają tego, jak była monumentalna i dominująca w pejzażu miasta? Paul Andorff. Niemiecki malarz, który pod koniec XIX wieku przycupnął ze sztalugą mniej więcej tam, gdzie dziś jest łącznik placu Grunwaldzkiego z ul. Korfantego. I namalował TO.

Oto Friedrich-Wilhelm-Platz. Na oko ze 130 lat temu. Plac, który dziś jest Grunwaldzkim zmienił się tak bardzo, że trudno byłoby rozpoznać. Byłoby trudno, gdyby nie ściana gmachu po prawej - jego da się pomylić z żadnym innym w Bytomiu i to pomimo faktu, że 85 lat temu został podpalony i zrównany z ziemią.

Najpierw ówczesny plac Fryderyka Wilhelma. Co ocalało do dziś z tamtej, zwartej zabudowy, którą widać na płótnie? Przyjrzyjcie się uważnie. Nic? Prawie nic. Wieża kościoła Mariackiego, prawda? Cała reszta albo radykalnie rozbudowana, przebudowana, zabudowana od nowa lub niezabudowana wcale. Inna sprawa, że czuć już w Bytomiu meblowanie miasta po nowemu – niższa, małomiasteczkowa zabudowa ustępuje miejsca zdecydowanie bardziej wielkomiejskim gmachom. I jeszcze jedno – handel. Warto przypomnieć (obraz przypomina), że Friedrich-Wilhelm-Platz przez lata spełniał funkcje targowe. Te tradycje przetrwały jeszcze długo po wojnie – kramy rozkładały się na Grunwaldzkim jeszcze w latach 60. XX wieku.

Handel na dzisiejszym Grunwaldzkim i Podgórnej w latach 30.
Handel na dzisiejszym Grunwaldzkim i Podgórnej w latach 30.

No i synagoga. To chyba najlepsza ilustracja pokazująca, jak wielki i monumentalny był to budynek. Obraz obejmuje ledwie połowę jej wysokości. Rozmiary swoją drogą, a barwy? Bytomska bożnica, zaprojektowana w stylu mauretańskim (nawiązującym do szczęśliwego bytowania Żydów w Hiszpanii pod panowaniem arabskim – aż do XV wieku) przez berlińskiego architekta Freudinga i wybudowana przez słynnego w mieście Paula Jackischa (ukończenie w 1869 roku, potem poprawiano, rozbudowywano ją do końca XIX wieku), była jak egzotyczna ryba w akwarium. Wiemy, że jej elewację tworzyły poziome żółte i czerwone ceglane pasy, ale na czarno-białych fotografiach (ewentualnie: koloryzowanych) można sobie było to głównie wyobrażać. Jak Wam się podoba nasycenie barw na tym płótnie?

Co ciekawe, zostało w Bytomiu jedno miejsce, które daje pewne wyobrażenie, jak wyglądała legendarna synagoga. Od wschodu do świątyni przylegało zaplecze z rytualną ubojnią, niewielką mykwą (rytualną łaźnią) oraz małą salą modlitw. Budynki te miały elewację nawiązującą do synagogi. Warto więc przyjrzeć się cegłom na kamienicach przy dzisiejszej ul. Korfantego. Podobne?

Kamienica przy Korfantego w Bytomiu.
Kamienica przy Korfantego w Bytomiu.

A sam obraz? Nosi tytuł „Markt in Beuthen O/S”, czyli „Targ w Bytomiu”. Jego autorem był Paul Andorff, niemiecki malarz urodzony w 1849 roku w Weimarze. Andorff był uczniem słynnego Juliusa Schradera, przedstawiciela tzw. Szkoły Düsseldorfskiej, popularnej w XIX wieku. Malował pejzaże niemieckich miast: Frankfurtu, Berlina, Hanau czy Weimaru. Sam wykładał też na Królewskiej Akademii Rysunku w Hanau. Jak widać, trafił też do XIX-wiecznego Beuthen.

Obrazy Andorffa przedstawiające zakątki Berlina czy Weimaru można znaleźć w ofertach domów aukcyjnych w całej Europie. Ceny? Zaczynają się od ok. 800-1000 dolarów. Ostatnia ciekawostka: „Markt in Beuthen” jeszcze dwa lata temu był oferowany przez jednego ze sprzedawców sztuki w Polsce. Został sprzedany za kilka tysięcy złotych. Komu? Anonimowemu miłośnikowi historii Bytomia.

No i tak miejsce z obrazu wygląda dziś:

Plac Grunwaldzki w Bytomiu.
Plac Grunwaldzki w Bytomiu.
Przedwojenny Bytom 8

Może Cię zainteresować:

Wycieczka do miasta, które trudno rozpoznać. Bytom utracony na fascynujących zdjęciach sprzed ponad 100 lat

Autor: Redakcja

21/12/2022

Plac Kościuszki w Bytomiu przed wyburzeniem 21

Może Cię zainteresować:

Bytomskiemu Bulwarowi zabrakło kilku miesięcy, by przeżyć

Autor: Marcin Zasada

09/06/2022

Bytom Plac Akademicki

Może Cię zainteresować:

Dawny Bytom w kolorze. Fascynujące fotografie miasta sprzed lat. Grafik Mateusz Janocha barwnie zrekonstruował przeszłość

Autor: Tomasz Borówka

12/07/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon