EC Szombierki na liście 7 Najbardziej Zagrożonych Zabytków!

Elektrociepłownia Szombierki od lat pogrąża się w ruinie. Teraz pojawiła się iskra nadziei, że jednak nie wszystko stracone, a Industriana Katedra jeszcze odzyska dawny blask.

Oczy Europy zwrócone w stronę Bytomia? W grudniu minionego roku na łamach naszego portalu pisaliśmy, że Europa Nostra, będąca europejską federacją 250 stowarzyszeń na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy, opublikowała krótką listę 14 zabytków i obiektów dziedzictwa kulturowego najbardziej zagrożonych zniszczeniem lub likwidacją. Wśród nich znalazła się Elektrociepłownia Szombierki, którą wpisano do rejestru na wniosek Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. - Powód jest prosty: organizacja liczy na to, że dzięki zaangażowaniu europejskiej społeczności będzie możliwe uratowanie i zachowanie „Świątyni Elektryczności" dla kolejnych pokoleń – podkreślali wówczas członkowie fundacji na swoim facebookowym profilu.

Ten swoisty ranking prowadzony jest nie bez przyczyny. Ma na celu zwrócenie uwagi społeczności europejskiej na perełki architektoniczne, które pogrążając się w ruinie odchodzą w zapomnienie. Program 7 Most Endangered realizowany przez federację Europa Nostra powstał, aby zaapelować zarówno do sektora publicznego, jak i prywatnego o wsparcie ratowania niszczejącego dziedzictwa kulturowego.

Przypomnijmy, że do programu zgłoszono aż 180 obiektów zlokalizowanych w całej Europie. Spośród nich wybrano 14 perełek, a zaledwie kilka dni temu, bo 24 marca, dokonano dalszej selekcji. Jak poinformowała Europa Nostra i Europejski Bank Inwestycyjny, tym razem wybór zawężono do 7 najbardziej zagrożonych obiektów. Na liście znalazła się m.in. bytomska Industrialna Katedra, czyli Elektrociepłownia Szombierki, obchodząca w tym roku swoje setne urodziny. Dlaczego wybrano bytomski zabytek? Jak zaznaczono w uzasadnieniu, obiektowi grozi rozbiórka, pomimo starań o jego rewitalizacje i próbę zaadaptowania jako siedziba firmy z branży kreatywnej.

https://www.youtube.com/watch?v=KC6R8SUyScM&feature=emb_logo

Obok EC Szombierki w rankingu ujęto: Teatr Narodowy w Tiranie (Albania), Zamek Jezeří – Horní Jiřetín (Czechy), Zamek Sammezzano w Toskani (Włochy), Y-block, dzielnica rządowa Oslo (Norwegia), Twierdzę w Belgradzie wraz z jej otoczeniem (Serbia) oraz Stadion Plečnik w Ljubljanie (Słowenia).

Jakie będzie skutek wpisu? Eksperci reprezentujący Europę Nostra i Europejski Bank Inwestycyjny wraz z organizacjami nominującymi i innymi partnerami odwiedzą wymienione powyżej obiekty, a multidyscyplinarne zespoły przygotują zalecenia oraz podpowiedzą gdzie można zasięgnąć pomocy finansowej, dzięki której obiektom uda się przywrócić świetność.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon