EC Szombierki nie uda się zabezpieczyć przed zimą? To może niepokoić – mówi prezydent Wołosz

Przed Elektrociepłownią Szombierki kolejna trudna zima. Prezes Grupy Arche, nowego właściciela zabytkowego obiektu, zaznaczył, że nie uda się go w pełni zabezpieczyć. - To może niepokoić – mówi prezydent Bytomia. Wierzy jednak, że zrobią wszystko, by straty były jak najmniejsze.

EC Szombierki

Industrialna katedra z Bytomia od kilku tygodni ma nowego właściciela. To Grupa Arche, która ma ambitne plany. W EC Szombierki mają znaleźć swoje miejsce wyższa uczelnia, hotel czy restauracja. Zaplanowano także działalności kulturalną, kongresową czy wystawienniczą. Najpierw jednak trzeba ratować zabytek.

Prezes Grupy Arche: Zapewne nie uda się zabezpieczyć wszystkiego

Priorytet to zabezpieczenie dachu przed nadchodzącą zimą. Czy uda się to zrobić? Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche, w wywiadzie dla portalu ŚLĄZAG, mówił, że zrobią tyle ile będą w stanie.

- Wieża zegarowa to nasz priorytet. Tam najbardziej potrzebna jest pilna interwencja. Wiemy, że zapewne nie uda się zabezpieczyć wszystkiego tak, jakbyśmy chcieli, ale to jest, choć częściowo konieczne, aby uchronić EC Szombierki przed dalszą degradacją – zaznaczył.

Odniósł się tego prezydent Bytomia. Mariusz Wołosz w Rozmowie Dnia Radia Piekary zaznaczył, że od dawna powtarza, iż każda kolejna zima będzie dla tego obiektu coraz trudniejsza, więc słowa nowego właściciela mogą niepokoić.

- Jednak myślę, że ci ludzie znają tego typu obiekty i wiedzą jakim zagrożeniem jest ta zima i zrobią wszystko, żeby te straty były jak najmniejsze – podkreślił prezydent.

Mariusz Wołosz: Myślę, że firma Arche nie zlekceważy zaleceń konserwatora

Mariusz Wołosz zaznaczył, że regularnie kontaktuje się z przedstawicielami Grupy Arche. Dodał, że w tym tygodniu w EC Szombierki odbyło się także spotkanie ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Wskazał, że dokumentacja, która pozwoli - w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem – na naprawę dachu i wieży zegara jest na ukończeniu, a prace mają zostać wykonane w tym roku.

- Myślę, że firma Arche jest na tyle poważna, że nie lekceważy zaleceń konserwatora zabytków i na pewno je wykona. Na poprzedniego właściciela również nałożono kilka nakazów i – w świetle obowiązującego prawa – o ile nie już, to wkrótce trafią do obecnego właściciela z koniecznością wykonania – dodał Mariusz Wołosz.

Prezes Grupy Arche zadeklarował także, że chce by EC Szombierki powróciła na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i znów zagościła tam Industriada.

Władysław Grochowski 2

Może Cię zainteresować:

Władysław Grochowski: Chcemy, aby w przyszłym roku Industriada wróciła do EC Szombierki

Autor: Patryk Osadnik

03/09/2022

EC Szombierki

Może Cię zainteresować:

Przeciąga się śledztwo ws. uszkodzenia EC Szombierki. Nie można przesłuchać podejrzanego

Autor: Patryk Osadnik

19/09/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon