EC Szombierki wróci na Szlak Zabytków Techniki? "Chcemy, aby Industriada wróciła"

Industriada to bardzo interesujący projekt. Mamy materiały dotyczące poprzednich edycji, które odbywały się w EC Szombierki. Bardzo żałuję, że w tym roku nie uczestniczymy w tym wydarzeniu, ale nie jesteśmy na to jeszcze gotowi. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli udostępnić obiekt zwiedzającym - mówi Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche, która przejęła Elektrociepłownię Szombierki.

UM Bytom
EC Szombierki

W sobotę, 3 września, odbyła się 13. edycja Industriady - święta Szlaku Zabytków Techniki. Kolejny raz nie można było podczas tego wydarzenia zobaczyć Elektrociepłowni Szombierki, która ze szlaku została wykreślona w 2019 roku z powodu fatalnego stanu technicznego oraz równie fatalnej współpracy z ówczesnym właścicielem (Rezonator S.A.).

Grupa Arche, która niedawno przejęła obiekt za 10 mln złotych, chciałaby aby EC Szombierki ponownie znalazła się na Szlaku Zabytków Techniki i gościła zwiedzających podczas Industriady.

Władysław Grochowski 2

Może Cię zainteresować:

Władysław Grochowski: Chcemy, aby w przyszłym roku Industriada wróciła do EC Szombierki

Autor: Patryk Osadnik

03/09/2022

- Industriada to bardzo interesujący projekt. Mamy materiały dotyczące poprzednich edycji, które odbywały się w EC Szombierki. Bardzo żałuję, że w tym roku nie uczestniczymy w tym wydarzeniu, ale nie jesteśmy na to jeszcze gotowi. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli udostępnić obiekt zwiedzającym. Musimy jednak przedtem wykonać prace zabezpieczające i sprecyzować to, co możemy pokazać ludziom, ponieważ są pewne miejsce dość niebezpieczne, a odpowiedzialność spoczywa na nas - mówi Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche.

- Chcemy, aby Industriada wróciła do EC Szombierki. Chcemy, aby EC Szombierki pojawiła się na Szlaku Zabytków Techniki. Nawet w obecnym stanie i z pewnymi ograniczeniami, które wynikają z kwestii bezpieczeństwa - podkreśla Władysław Grochowski.

Dachy EC Szombierki czekają na zabezpieczenie

Zgodnie z zapowiedziami prezesa Grupy Arche jeszcze przed zimą tego roku EC Szombierki powinna zostać częściowo zabezpieczona przed dalszą degradacją.

- Zrobimy tyle, ile będziemy w stanie, a wieża zegarowa to nasz priorytet. Tam najbardziej potrzebna jest pilna interwencja. Wiemy, że zapewne nie uda się zabezpieczyć wszystkiego tak, jakbyśmy chcieli, ale to jest, choć częściowo konieczne, aby uchronić EC Szombierki przed dalszą degradacją. Właśnie prowadzimy rozmowy z wykonawcami - zapewnia Władysław Grochowski.

EC Szombierki

Może Cię zainteresować:

Prokuratura bliska zakończenia śledztwa ws. uszkodzenia EC Szombierki. Czas na czynności z podejrzanym

Autor: Patryk Osadnik

27/07/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon