Edward Wieczorek (1954-2022). Krajoznawca, przewodnik, historyk, publicysta i wielki autorytet dla całych pokoleń historyków

Edward Wieczorek, urodzony w Bytomiu krajoznawca i autor kilkudziesięciu książek oraz setek artykułów, zmarł w 2022 roku.

Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK via SKPB Katowice
Edward Wieczorek RPK PTTK

Edward Wieczorek (1954-2022) był przewodnikiem beskidzkim pierwszej klasy (czyli po całych Beskidach polskich), przewodnikiem terenowym po województwie śląskim i po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a także przewodnikiem miejskim po Katowicach i aglomeracji GOP. Ponadto pilotem wycieczek, przodownikiem turystyki górskiej, przodownikiem turystyki pieszej, instruktorem krajoznawstwa oraz instruktorem opieki nad zabytkami. Szkolił nowe pokolenia przewodników, ciesząc się niekwestionowanym autorytetem i wielką sympatią ze strony całego śląskiego środowiska turystycznego.

Był wielką postacią śląskiego ruchu turystycznego

Pisał książki i artykuły, wydawał czasopismo "Krajoznawca Górnośląski" A także rysował - ze szczególnym upodobaniem zabytkowe drewniane kościółki. To Wieczorek jest projektantem tak popularnych odznak turystycznych, jak "Szlak Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego", "Znam Szlak Zabytków Województwa Śląskiego" czy „Fortyfikacje Województwa Śląskiego”. On też walnie się przyczynił do powstania klasycznego już dziś Szlaku Zabytków Techniki, stanowiącego część Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

Śmierć Edwarda Wieczorka w maju 2022 roku wywołała powszechny szok w naszym turystycznym świecie. Tak wielki, jak wielkiego formatu postacią był zacny człowiek, o którym przyjaciele i koledzy mówili zdrobniale Edziuś - w czym było tyleż ogromnej sympatii, co i szacunku.

Edward Wieczorek nie żyje

Może Cię zainteresować:

Nie żyje Edward Wieczorek, przegrał walkę z COVID-19. Był autorem przewodników po Śląsku

Autor: Martyna Urban

05/05/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Przedszkole 48 remont

Przedszkole już nie szpeci. Jest estetycznie i ciepło

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT