Efektywne wysypianie się - 4 triki

Sen jest niezwykle ważny dla naszego organizmu, dlatego nie należy go zaniedbywać. Sen jest potrzebny organizmowi do regeneracji, bez niej nie bylibyśmy w stanie dobrze funkcjonować. Zapotrzebowanie na sen jest zależne od wieku, im młodsza osoba, tym więcej snu potrzebuje. Niedobór snu lub złe odsypianie ma wpływ na nasze zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Bez snu nie jesteśmy w stanie intensywnie myśleć oraz mamy zmienne nastroje, jesteśmy bardzo rozdrażnieni.

Efektywne wysypianie sie 4 triki

Co robić, żeby efektywnie się wysypiać?

Na początek, żeby lepiej się wyspać należy odstawić zegarki na noc. Gdy nie spoglądasz na zegarek - nie kalkulujesz, wtedy sen nie jest obowiązkiem i nie trzymasz się ściśle wyznaczonych godzin snu, tylko śpisz tyle, ile organizm potrzebuje. Trzymając się konkretnych godzin, nieświadomie zmuszasz się do snu, a przecież sen jest formą odpoczynku, a nie obowiązku. Nawet budząc się w nocy, łatwiej jest na nowo zasnąć.

Kolejnym sposobem na lepszy sen, jest jego ilość i jakość. Najlepiej jest spać od 7 do 9 godzin, wtedy jesteśmy skupieni przez resztę dnia i jesteśmy w stanie odpowiednio się skoncentrować. Co do jakości, to przed snem nie należy korzystać z komputera czy telefonu. Niebieskie światło ekranu jest nienaturalne, przez co nasz organizm ma problem z zasypianiem.


Przed snem nie powinno się spożywać kofeiny, dobrym rozwiązaniem jest wypicie ostatniej kawy najpóźniej o godzinie 16. Ogólnie nasze odżywianie ma także ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Jedząc zdrowo - śpimy lepiej. Spożywając produkty bogate w magnez, zapewniamy sobie odpowiednią ilość melatoniny, która ureguluje nasz sen. Dobrze jest medytować przed snem, uspokajamy się i wyciszamy. Nasz cały stres wyparowuje, a nasze ciało staje się rozluźnione. Kładąc się spiętym, nie jesteśmy w stanie w pełni się zrelaksować, a relaks i spokój jest potrzebny, żeby sen był dobrej jakości.

Ostatnim czynnikiem, który ma największy wpływ na nasz sen, jest miejsce. Śpiąc na źle dobranym materacu, który jest za twardy, zapewniamy sobie nieprzespaną noc. Nie będziemy w stanie odpowiednio się ułoży i całą noc będziemy przewracać się z boku na bok. Budząc się kilkakrotnie w nocy, naruszamy ciągłość naszego snu i jego jakość spada. Dlaczego warto wybrać materace termoelastyczne i jaki wpływ mają na nasz sen, przeczytasz na: https://materacebytom.eu/materace-termoelastyczne-wyjatkowy-komfort-i-wygoda. Najciekawsze produkty znajdziemy u renomowanego producenta Hilding Anders, a zakupić można je na stronie: https://sennamaterace.pl/110-materace-140x200.

Jak dobrać odpowiedni materac?

Wybierając odpowiedni materac, musimy kierować się indywidualnymi potrzebami i wymaganiami. Każdy ma inne ciało i inne potrzeby. Uwagę zwracamy m.in. na twardość materaca. Materac nie może być za twardy, ani za miękki. Musi idealnie spełniać nasze wymagania. Zapadając się w nocy nasz kręgosłup, będzie w nieodpowiedniej pozycji, co wpłynie na resztę dnia. Możemy cierpieć na ból karku czy ramion. Twardość jest zależna od wagi. Materac musi odciążać nasz kręgosłup po całym dniu, kręgosłup powinien być wygięty w naturalnej pozycji o kształcie litery S. Dobrej jakości materace znajdziemy na stronie: https://sleepinghouse.pl/140-materace-100x200. Te materace zapewniają nam najwyższy komfort snu oraz odciążenie kręgosłupa.


Subskrybuj bytomski.pl

google news icon