Elektrociepłownia Szombierki ma nowego właściciela. Grupa Arche oficjalnie kupiła zabytek

W środę, 3 sierpnia, Elektrociepłownia Szombierki oficjalnie zmieniła właściciela. Tym samym rozwiano wątpliwości spowodowane opóźniającym się przejęciem obiektu przez Grupę Arche. - Grupie Arche gratuluję dobrej inwestycji. Deklaruję pełne wsparcie ze strony miasta - napisał Mariusz Wołosz.

EC Szombierki

Umowę przedwstępną na zakup Elektrociepłowni Szombierki Grupa Arche i Rezonator S.A. (dotychczasowy właściciel budynku) podpisali 19 stycznia 2022 roku. Obie strony umówiły się, że do pół roku zabytek przejdzie w ręce nowego właściciela, o ile spełnione zostaną wszystkie warunki i formalności. W międzyczasie inwestor przeprowadził m.in. inwentaryzację obiektu, skanując laserowo każde pomieszczenie, ponieważ znana dokumentacja EC Szombierki była dość szczątkowa.

Z niecierpliwością czekaliśmy na 19 lipca 2022 roku, ponieważ wtedy najważniejszy zabytek Bytomia i całego Górnego Śląska miał zmienić właściciela. Tak się jednak nie stało. Jak ustaliliśmy, z powodu braku dopełnienia formalności, związanych z zapisami w księdze wieczystej, ze strony spółki Rezonator. Wówczas w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się domysły, że do transakcji może ostatecznie nie dojść. Okazały się one chybione.

W środę, 3 sierpnia, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz poinformował na Facebooku, że Arche oficjalnie przejęło Elektrociepłownię Szombierki.

- Z Warszawy płyną dobre wieści. Od dziś Elektrociepłownia Szombierki ma nowego właściciela. Grupie Arche gratuluję dobrej inwestycji. Zadbajcie o ten światowej klasy zabytek dziedzictwa przemysłowego tak, jak na to zasługuje. Deklaruję pełne wsparcie ze strony miasta! - napisał Mariusz Wołosz.

Arche jeszcze oficjalnie nie potwierdziło tej wiadomości. Dowiedzieliśmy się jednak, że to prawda, a załatwienie spraw notarialnych trwało niemal cały dzień.

EC Szombierki

Może Cię zainteresować:

Prokuratura bliska zakończenia śledztwa ws. uszkodzenia EC Szombierki. Czas na czynności z podejrzanym

Autor: Patryk Osadnik

27/07/2022

Duże plany Arche wobec EC Szombierki

Przypomnijmy plany, jakie ma wobec EC Szombierki Arche. Sam remont może kosztować około 300 milionów złotych. Inwestor ma zamiar pozyskać część pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który jest przeznaczony dla regionów dotkniętych negatywnymi skutkami zmian związanych z dążeniem do neutralności klimatycznej.

- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to oczywiście jednak z możliwości. Nie oznacza to jednak, że bez niego nie damy sobie rady. Mamy wypracowany system, który doskonale sprawdził się w przypadku naszych poprzednich inwestycji - zapewnił Władysław Grochowski na spotkaniu z mediami.

EC Szombierki pod kierownictwem Arche ma stać się ośrodkiem wielofunkcyjnym. Wewnątrz zaplanowano ulokowanie uczelni wyższej (Jakiej? Nie wiadomo), hotelu, restauracji oraz przestrzeni o funkcji kulturalnej, wystawienniczej czy kongresowej, a nawet manufaktury dawnych rzemiosł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

EC Szombierki

Nowy właściciel EC Szombierki chce zabezpieczyć dach

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Byt ec szombierki

Czterech chętnych na EC Szombierki

Bytomski2 ec szombierki

Koniec snów o centrum nauki w Szombierkach