Epidemia w Bytomiu znów przybiera na sile

Chociaż wielu bytomian sprawia wrażenie, jakby pandemia koronawirusa minęła już na dobre, to ostatnie statystyki wskazują, że sytuacja znowu się pogarsza. Jest się czego bać?

Byt koronawirus karb

Zapomnieliśmy o pandemii

Polacy zmagają się z pandemiczną rzeczywistością już od półtorej roku. Na początku był szok. Kiedy w całym kraju było ledwie kilkadziesiąt zarejestrowanych zakażeń, to zdecydowana większość naszych rodaków poważnie potraktowała zagrożenie i zamknęła się w domach, przez co w gwarnych miastach zapanowała grobowa cisza. Dziś, gdy każdego dnia notuje się tysiące zachorowań, to coraz rzadziej możemy spotkać osoby w maseczkach - nawet w zatłoczonych sklepach - a coraz mniej osób pamięta o regularnej dezynfekcji dłoni. Rośnie za to liczba tzw. koronasceptyków, którzy powątpiewają w istnienie pandemii COVID-19 i głośno sprzeciwiają się powszechnym szczepieniom.

Szczepienia w Polsce ruszyły na chwilę przed Sylwestrem. Po dziesięciu miesiącach zaszczepiona jest nieco ponad połowa społeczeństwa i od dłuższego czasu liczebność tej grupy powiększa się w znikomym tempie. Pod koniec lipca pełną dawkę szczepień przyjęło już 45 proc. Polaków, zaś obecnie ten wskaźnik wynosi zaledwie 52,3 proc. Rząd próbuje różnymi sposobami zachęcać obywateli do udziału w programie szczepień. Prowadzona jest zakrojona na ogromną skalę kampania promocyjna ze znanymi aktorami i sportowcami, wymyślono nawet loterię z nagrodami, ale niemal połowa Polaków nie chce się szczepić.

Szczepienia stoją w miejscu

W Bytomiu pełną dawką zaszczepiono już 82 tysiące mieszkańców. To jednak zaledwie 50,4 proc. populacji naszego miasta. Od pierwszego sierpnia przyrost w pełni zaszczepionych wyniósł jedynie 5,58 punktów procentowych. Dla porównania dwumilionowa Warszawa ma już 68,5 proc. zaszczepionych mieszkańców, Poznań 67,9 proc., Wrocław 66,1 proc., Kraków 64,9 proc., a Katowice 60,5 proc.

Tymczasem pogoda robi się coraz gorsza, a w parze z tym maleje naturalna odporność ludzi, co stwarza doskonałe warunki do wszelkich infekcji bakteryjnych i wirusowych. Gdyby poziom wyszczepienia był znacznie wyższy, to widmo nadejścia kolejnej fali pandemii nie byłoby takie groźne. Niestety dane statystyczne wskazują, że jesteśmy u progu następnego dużego przyrostu zachorowań.

W lipcu notowano dziennie po kilkadziesiąt nowych przypadków COVID-19 w Polsce. W sierpniu liczba zakażeń powoli rosła, lecz pod koniec września wskaźnik ten drastycznie wystrzelił w górę. W ostatnich dniach nowych przypadków jest po kilka tysięcy dziennie w całym kraju. Tylko w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 8 361 nowych i potwierdzonych zakażeń, w tym 517 w województwie śląskim i 23 w Bytomiu. Z powodu COVID-19 zmarły od wczoraj 44 osoby, natomiast wraz z chorobami współistniejącymi zmarło 89 Polaków. Od początku pandemii zanotowano 76,6 tys. zgonów - to tak, jakby przez półtorej roku wyginęła cała populacja Mysłowic.

Pół tysiąca bytomskich uczniów na kwarantannie

Zastępca prezydenta Bytomia Adam Fras na niedawnej sesji Rady Miejskiej zapoznał rajców z aktualną sytuacją w szkołach. Na 22 października na kwarantannę skierowano już ponad pół tysiąca uczniów, 18 nauczycieli i jednego pracownika administracji.

- Szczególnie niepokojąca sytuacja dotyczy Szkoły Podstawowej nr 38. Tam w zeszłym tygodniu mieliśmy na nauczaniu zdalnym 7 oddziałów, liczba uczniów objętych nauczaniem zdalnym wynosiła 124 - poinformował Adam Fras. - Na bieżąco monitorujemy tę sytuację i w kontakcie z Sanepidem są podejmowane decyzje o przejściu na naukę zdalną - powiedział zastępca prezydenta miasta.

Czy wrócą obostrzenia?

Czy w związku z tym powinniśmy spodziewać się powrotu obostrzeń? Póki co przedstawiciele rządu wstrzemięźliwie wypowiadają się w tej kwestii. Podczas wczorajszej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że ewentualne obostrzenia będą wprowadzane regionalnie w tych miejscach. Będą o tym decydować trzy wskaźniki: liczba osób zakażonych w danym powiecie, liczba zaszczepionych oraz liczba hospitalizowanych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon