Festiwal Miedzianka Po Drodze w Bytomiu. Na Placu Akademickim m.in. Mariusz Szczygieł i Teatr Klancyk

Festiwal Miedzianka Po Drodze pojawi się w Bytomiu, a dokładnie na Placu Akademickim. Będzie tam można spotkać m.in. Mariusza Szczygła, jednego z najbardziej cenionych polskich reporterów, a także wziąć udział w lekcji poezji z Julią Fiedorczuk. Wystąpi Teatr Improwizowany Klancyk.

Mateusz Bałwas
Plac Akademicki w Bytomiu 4

Festiwal literacki Miedzianka Po Drodze kolejny raz pojawi się w województwie śląskim. Spotkania festiwalowe będą krążyły wokół tematyki domu (gr. oikos). Wezmą w nich udział m.in. Sylwia Chutnik, Julia Fiedorczuk, Michał Nogaś, Mariusz Szczygieł oraz Urszula Zajączkowska.

- Połączymy dwa pojęcia, która dla wielu dziś stoją po dwóch stronach barykady, czyli ekologię i ekonomię. Oikologia (ekologia) to wiedza o domu. Oikonomia (ekonomia) to z kolei reguły panujące w danym domu. Przyjrzymy się temu, dlaczego tak się wydarzyło, że te pojęcia wylądowały na przeciwległych biegunach - wyjaśnia Filip Springer, organizator.

Miedzianka Po Drodze w Bytomiu. PROGRAM

W Bytomiu Miedzianka Po Drodze pojawi się we wtorek, 29 sierpnia. Wydarzenia festiwalowe odbędą się na Placu Akademickim.

  • 7:00 - 9:00 - spacer po czwartej przyrodzie ze Stanisławem Lubieńskim. START: Plac Akademicki.
  • 10:00 - 10:30 - (wydarzenie online) festiwalowa telewizja śniadaniowa na żywo z Bytomia (Sylwia Chutnik, Weronika Wawrzkowicz, Mariusz Szczygieł, Filip Springer).
  • 16:00 - 17:00 - spotkanie z Filipem Springerem, prowadzi Sylwia Chutnik.
  • 16:00 - 17:30 - lekcja poezji z Julią Fiedorczuk.
  • 17:00 - 18:00 - spotkanie z Maciejem Robertem, prowadzi Mariusz Szczygieł.
  • 18:00 - 19:00 - spotkanie z Urszulą Zajączkowską, prowadzi Maria Krześlak-Kandziora.
  • 19:00 - 20:00 - "Art Thinking" - kino letnie fundacji Deloitte i dyskusja o filmie.
  • 20:00 - 21:00 - Spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk.
  • 21:15 - 22:00 - Latarnicy i Latarniczki - wydarzenie plenerowe, autorki i autorzy festiwalu czytają publiczności ulubione teksty.

Festiwal Miedzianka Po Drodze. Co to takiego?

Polska usłyszała o leżącej na Dolnym Śląsku Miedziance w 2011 roku po premierze książki Filipa Springera "Miedzianka. Historia Znikania" (Wydawnictwo Czarne). Kilka lat później zaczęto tam organizować festiwal reportażu Miedzianka Fest, który przyciągał setki, a nawet tysiące ludzi. - Do tej pory odbyły się trzy edycje festiwalu. Każda kolejna była dwukrotnie większa od poprzedniej - głównie jeśli chodzi o publiczność - powiedział Filip Springer w rozmowie z portalem ŚLĄZAG w 2022 roku.

- Miedzianka to nawet nie wieś, zaledwie kilka domów, kościół, jeden mały zakład i browar. Fizycznie już się tam nie mieściliśmy. Coraz mniej wygodnie było nam też ze świadomością, że festiwal rozpoczął gentryfikację tego miejsca - wzrosły tam ceny ziemi, pojawiły się biznesy. Współorganizacją festiwalu nie był też w sumie zainteresowany lokalny samorząd. Wszystko to sprawiło, że zdecydowaliśmy się ruszyć z Miedzianką w drogę - tłumaczył Filip Springer.

Miedzianka Fest to teraz Miedzianka Po Drodze. Jak sama nazwa wskazuje, festiwal ma objazdową formę.

Miedzianka Fest

Może Cię zainteresować:

Festiwal Miedzianka odwiedzi osiem miast. Filip Springer: "Każde jest inne i można tam coś innego opowiedzieć"

Autor: Patryk Osadnik

08/08/2023

Filip Springer

Może Cię zainteresować:

Filip Springer: Niezbędne są mieszkania. Czy niezbędny jest nowy stadion GKS-u Katowice?

Autor: Patryk Osadnik

10/06/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon