Film "Chłopi" bytomskiej reżyserki DK Welchman nagrodzony tytułem Bestsellera Empiku

Na wczorajszej Gali Bestsellerów Empiku nagrodzono tym tytułem film "Chłopi", nakręcony przez małżeństwo Welchmanów: pochodzącą z Bytomia Dorotę Kobielę i Hugh Welchmana.

„Chłopi” – malarska adaptacja powieści Reymonta otrzymała na wczorajszej gali tytuł Bestsellera Empiku 2023 roku, dołączając do grona ulubionych filmów Polek i Polaków. Bestsellery Empiku już od 25 lat określają kierunek kulturalnych i rozrywkowych zainteresowań polskiej publiczności i nagradzają ulubionych twórców.

Malarski film dziołszki z Bytomia

„Chłopi” to drugi film duetu reżyserskiego DK i Hugh Welchmanów. Podobnie jak „Twój Vincent” powstał w technice animacji malarskiej. Wydłużyła ona proces powstawaniu filmu z ok. dwóch lat do ponad pięciu, ale pozwoliła ukazać polski klasyk literatury w zupełnie nowym świetle, podkreślając jego ponadczasowość, malowniczość oraz subtelne ludzkie emocje. Film powstał dzięki zaangażowaniu ponad 200 malarzy olejnych i cyfrowych.

- Dziękujemy naszej niesamowitej ekipie, a w szczególności prawie dwusetce naszych malarzy olejnych i cyfrowych, dzięki którym „Chłopi” oczarowali widzów. Bez ich talentu, pasji i zaangażowania ten film nie miałby szans na powstanie – podkreśla Hugh Welchman, reżyser filmu.

- Dziękujemy widzom, którzy poszli do kin i pokochali naszą malarską adaptację powieści Reymonta. To, co widzowie myślą i jak odczuwają film, jest dla nas najważniejsze – ważniejsze nawet niż nominacja oraz Oscar, które zdobyliśmy w przeszłości – dodaje DK Welchman.

Przypomnijmy, że Dorota Kobiela-Welchman (DK Welchman) urodziła się i wychowała w Bytomiu, skąd w wieku 15 lat przeniosła się do Warszawy. Rozmowę o Bytomiu i karierze DK Welchman przeczytasz tu: DK Welchman. Dziołszka z Bytomia, która nakręciła "Chłopów" i oscarowego "Twojego Vincenta"

Utwór z "Chłopów" będzie reprezentował Polskę na Eurowizji?

Sukces filmu opiera się również na fenomenalnej ścieżce dźwiękowej, której popularność przekroczyła sale kinowe, zdobywając ponad 50 mln odtworzeń w serwisach streamingowych, Złotą Płytę oraz status najpopularniejszej ścieżki dźwiękowej w historii polskiego kina. Twórcy filmu we współpracy z L.U.C. i Rebel Babel Film Orchestra opracowali 80-minutowe widowisko „Chłopi - Tańcuj”, które zanurzy widzów w świecie porywającej muzyki filmowej i folkowej połączonej z ożywionym malarstwem i hipnotyzującymi pokazami tanecznymi. Światowa premiera odbędzie się 26 kwietnia na hali COS Torwar w Warszawie. Solistami będą m.in. Kayah, Kwiat Jabłoni i Bela Komoszyńska.

„Chłopi” mają także szansę reprezentować Polskę na Eurowizji. Łukasz L.U.C. Rostkowski zgłosił utwór „Jesień – Tańcuj” do konkursu piosenek europejskich. Decyzję o udziale tego hitu już niebawem podejmie komisja Telewizji Polskiej.Film „Chłopi” zdobył również 8 nominacji do Orłów – Polskich Nagród Filmowych w 7 kategoriach: Najlepszy Film, Najlepsza Główna Rola Kobieca (Kamila Urzędowska) Odkrycie Roku (Kamila Urzędowska i Łukasz L.U.C. Rostkowski), Najlepsze Kostiumy (Katarzyna Lewińska), Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca (Ewa Kasprzyk), Najlepszy Dźwięk (Michał Jankowski).

L.U.C. otrzymał również nominację w kategorii muzyka klasyczna, opera i jazz za muzykę do filmu „Chłopi” w konkursie O!LŚNIENIA Onetu i Miasta Krakowa oraz nominacje do międzynarodowych IMFSC Awards w kategorii „Breakthrough Composer of The Year” (Przełomowy kompozytor roku), oraz „Best Original Score for an Animated Film”.

DSC6902 kopia

Może Cię zainteresować:

Dwie stuletnie kamienice przy ul. Katowickiej w Bytomiu po remoncie. Są już pierwsi lokatorzy

Autor: Redakcja Bytomski

13/02/2024

Bytom panorama z lotu ptaka

Może Cię zainteresować:

20 lat Bytomia w Unii Europejskiej. Trzeba było długo czekać, by zauważyć efekty

Autor: Redakcja

12/02/2024

Bytom nastawnia bramowa stacja PKP

Może Cię zainteresować:

Szykuje się remont nastawni bramowej na stacji w Bytomiu. PKP PLK ogłosiły przetarg

Autor: Michał Wroński

09/02/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon