Firany i zasłony do mieszkania - dobieramy odpowiednie modele to pomieszczenia

Odpowiednio dobrana aranżacja okien to bardzo ważny element, który często jest pomijany przy projektowaniu wnętrz. Najczęściej zwracamy na to uwagę, gdy przekonani o zakończeniu prac wykończeniowych, orientujemy się, że “czegoś tu brakuje”. Sprawdźmy więc, jakie firany dobrać do kuchni, salonu, czy sypialni?

Kobieta poprawiająca firanki

Firany do kuchni

Wiele aranżacji wnętrz nie uwzględnia firanek w kuchni. Kiedyś było to nie do pomyślenia i w każdej kuchni można było zobaczyć krótkie firaneczki do połowy okna lub tak zwane zazdrostki. Obecnie w nowoczesnych kuchniach często się z nich niestety rezygnuje, a to duża szkoda. Ładne, proste firanki wplecione w aranżację kuchni to najlepszy sposób na zachowanie prywatności. Co więcej świetnie “ocieplają” pomieszczenie nadając mu prawdziwie domowego klimatu. Ze względu na typ aranżacji w kuchni najczęściej stosujemy krótkie firanki, zazwyczaj proste lub ozdobione w haftowane owoce i warzywa.

Firany do salonu i sypialni

Mimo zmian w sposobie aranżacji wnętrz i coraz częstszej rezygnacji z firan i zasłon podczas urządzania pomieszczeń, nadal zdecydowana większość z nas decyduje się na firany i często również zasłony do salonu. Ich podstawową funkcją jest nadanie pomieszczeniu odpowiedniego charakteru. W zależności od tego, jaki styl preferujemy mogą to być firany mocno zdobione, upinane, wielokolorowe lub też proste, gładkie i tradycyjnie białe. Wiele różnorodnych modeli znajdziecie między innymi na https://cottonmarket.pl/firany/firany-wg-pomieszczenia/firany-do-salonu. Aktualnie największą popularnością cieszą się firany eleganckie, gładkie, sięgające od sufitu po samą podłogę, dzięki czemu nadają wnętrzu niezwykłej elegancji i jednocześnie domowego klimatu.

W przypadku sypialni najczęściej skupiamy się na odpowiednim doborze zasłon, które mają odpowiednio zaciemnić pomieszczenie i zapewnić nam spokojny sen. Jeżeli decydujemy się dodatkowo na firanki to pełnią one funkcję typowo ozdobną. Aktualnie najpopularniejszy typ firanek stosowany w sypialniach, ale też czasem w salonach, to tak zwane firanki sznurki w wielu wariantach kolorystycznych.

Typy zasłon do różnych pomieszczeń

Dobór odpowiednich zasłon ukierunkowany jest raczej na kolorystykę, która będzie współgrać z aranżacją wnętrza. Nie mniej w zależności od tego, jakie dodatkowo funkcje mają pełnić można wybrać pomiędzy lekkimi, zwiewnymi zasłonami z cienkich i prześwitujących materiałów, a cięższymi, zaciemniającymi zasłonami z grubych materiałów takich, jak welur. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoich zwolenników, niemniej trzeba pamiętać, że pełnią one nieco inną funkcję.

Planując aranżację salonu, kuchni, czy sypialni nie zapominajmy o doborze odpowiednich zasłon, czy też firanek. To naprawdę wartościowy element dekoracyjny, który świetnie się sprawdzi i nada charakteru zarówno eleganckim, jak i nowoczesnym wnętrzom.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon