Firma z Bytomia produkuje naczepy do amerykańskich Patriotów. W Polsce stacjonują cztery baterie

Bytom niekoniecznie musi się kojarzyć wyłącznie z górnictwem i hutnictwem. Firma Demarko S.A., która ma swoją siedzibę pomiędzy Łagiewnikami i Szombierkami, produkuje m.in. naczepy do amerykańskich zestawów obrony przeciwrakietowej Patriot.

Przy drodze łączącej Łagiewniki z Szombierkami od ponad 25 lat mieści się firma Demarko S.A. Pozornie niczym się nie wyróżnia, ale to właśnie ona produkuje naczepy do amerykańskich zestawów obrony przeciwrakietowej Patriot. To system przeznaczono do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, a także pocisków rakietowy, o którym dużo mówi się od inwazji Rosji na Ukrainę. W Polsce stacjonują obecnie cztery baterie, czyli 64 wyrzutnie.

- W ostatnich latach nawiązaliśmy współpracę z Raytheon Missiles&Defence z USA - światowym liderem rynku systemów militarnych hi-tech. Zaprojektowaliśmy i wyprodukowaliśmy specjalistyczne naczepy dostosowane do wymogów tego klienta, m.in. dotyczy to programu związanego z systemami rakietowymi Patriot w ramach programu "Wisła" - mówi Aleksander Igła, rzecznik Demarko S.A.

Program "Wisła" zakłada m.in. wzmocnienie obrony powietrznej w Polsce amerykańskim sprzętem.

Demarko S.A. zatrudnia ponad 200 osób

Zarówno militarne, jak i cywilne pojazdy z logo Demarko można spotkać w wielu różnych krajach.

- Dysponujemy nowoczesnym parkiem maszynowym pozwalającym na produkcję nawet najbardziej skomplikowanych naczep. Nasze zakłady w Bytomiu i Świętochłowicach, zajmują się również produkcją naczep cywilnych standardowych i tzw. CTT, czyli dostosowanych do potrzeb klienta, a także produkcją wysoko przetworzonych struktur spawanych - mówi Aleksander Igła, rzecznik prasowy Demarko S.A. - Nasz obiekt został wyposażony w najnowocześniejsze technologie, a wyprodukowane w Bytomiu produkty trafiają nie tylko na rynek polski, ale też brytyjski, skandynawski i amerykański - wylicza.

Firma zatrudnia ponad 200 osób, wśród nich: członków zespołu inżynierów-projektantów CAD/CAM, technologów produkcji, inżynierów jakości, pracowników biurowych oraz produkcji.

Bytom sąd

Może Cię zainteresować:

Fascynujący Bytom na pokolorowanych fotografiach sprzed lat

Autor: Tomasz Borówka

16/02/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon