Gdzie najłatwiej zaciągnąć pożyczkę?

Najlepiej wszelkie wydatki, nawet te większe, finansować własnymi środkami, na przykład pochodzącymi z oszczędności. Co jednak w sytuacji, gdy pojawia się pilna potrzeba, ale nie zdążyliśmy odłożyć żadnych środków na „czarną godzinę”? W takim wypadku rozwiązaniem może być zaciągnięcie pożyczki. Gdzie najłatwiej pożyczyć pieniądze?

Gdzie najłatwiej zaciągnąć pożyczkę

Polacy zaciągają pożyczki, ponieważ często nie mają innego wyjścia. Wystarczy spojrzeć na badania Krajowego Rejestru Długów, żeby się o tym przekonać. Okazuje się bowiem, że aż 43% naszych rodaków nie ma żadnych oszczędności. Mało tego, 45% jest przekonanych, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w ciągu ostatniego roku. W tej sytuacji każdy większy wydatek może przynieść prawdziwe problemy. Wtedy trzeba ratować się pożyczką. Gdzie można najłatwiej ją zaciągnąć? W artykule przedstawiamy trzy najpopularniejsze opcje.

Pożyczka w banku

Bank wydaje się naturalnym miejscem, w które udajemy się, gdy chcemy pożyczyć pieniądze. Problem może się pojawić wtedy, gdy dodatkowe środki musimy pozyskać szybko. Bank musi działać według Prawa bankowego i podlega skomplikowanym, bardzo restrykcyjnym przepisom. To wszystko sprawia, że pożyczenie tam pieniędzy wiąże się najczęściej z czasochłonnymi formalnościami. Przede wszystkim zwykle trzeba przygotować wiele dokumentów – z zaświadczeniem o zarobkach na czele. Niekiedy wystarczy wyciąg z konta lub roczne zeznanie podatkowe PIT. Nie dość, że wszystkie te dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o pożyczkę, to jeszcze cały proces rozpatrywania tego wniosku nie trwa krótko. Jeszcze więcej czasu trzeba poświęcić na wszystkie procedury, gdy nie korzystaliśmy nigdy wcześniej z usług danego banku.

Pożyczka w firmie pożyczkowej

Alternatywą dla pożyczki bankowej jest pożyczka pozabankowa.

– Dużym atutem firm pożyczkowych jest szybkość działania i automatyzacja wielu procesów. Znacznie ułatwia to składanie wniosku o pożyczkę, ale i weryfikację klienta, nie wspominając już o dobrych zabezpieczeniach antyfraudowych – zwraca uwagę ekspert marki VIVUS. – Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, zaawansowanych algorytmów, Big Data i sztucznej inteligencji firma pożyczkowa jest w stanie znacznie skrócić proces udzielania finansowania. W rezultacie na rynku pozabankowym pieniądze można pożyczyć dużo szybciej niż w banku i bez konieczności przedkładania wielu dokumentów – podkreśla ekspert.

Dlaczego pożyczka przez internet?

Możliwość szybkiego pożyczenia pieniędzy to niejedyny atut pożyczek pozabankowych. Obecnie większość z nich jest udzielana przez internet. To kolejna zaleta, ponieważ ułatwia pożyczenie pieniędzy. Nie trzeba wychodzić z domu, żeby załatwić wszystkie formalności. Wystarczy tylko komputer lub smartfon z dostępem do internetu. Zwykle procedura wygląda tak, że na stronie internetowej pożyczkodawcy rejestrujemy się do jego systemu, składamy wniosek o pożyczkę, dokonujemy weryfikacji za pomocą specjalnego przelewu i czekamy na decyzję. Gdy jest pozytywna, środki z pożyczki na dowód są przelewane bezpośrednio na konto bankowe pożyczkobiorcy. Taka procedura zapewnia komfortowe, łatwe i pozbawione biurokracji pożyczanie pieniędzy.

Pożyczka pod zastaw

Ostatnie rozwiązanie to pożyczka pod zastaw. Taki produkt proponują lombardy, które można znaleźć właściwie w każdym mieście, również tym mniejszym. Mechanizm pożyczania pieniędzy jest tutaj prosty – oddajemy w zastaw jakąś rzecz, a lombard informuje nas, ile może nam pożyczyć pod jej zastaw. Gdy jej nie wykupimy (spłata pożyczki), przedmiot przechodzi na własność lombardu. Rozwiązanie nie jest jednak szczególnie polecane ze względu na wysokie koszty. Do tego zwykle można pożyczyć jedynie 30-60% rzeczywistej wartości pozostawionego pod zastaw przedmiotu.

Jak mądrze pożyczać pieniądze?

Na koniec kilka rad, jak pożyczyć pieniądze, żeby nie żałować. Przede wszystkim trzeba mądrze korzystać z zewnętrznego finansowania, mając pewność, że będziemy mogli rzeczywiście spłacić nasze zobowiązanie. Należy również pożyczać pieniądze tylko z legalnych i wiarygodnych źródeł, żeby nie paść ofiarą oszustwa.

Bank, firma pożyczkowa czy lombard? Opcje pożyczania pieniędzy są różne. Najmniej korzystna wydaje się pożyczka w lombardzie. Jeśli natomiast chcemy pożyczyć pieniądze łatwo i szybko, warto wziąć pod uwagę pożyczkę przez internet w firmie pożyczkowej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie zapoznać się z warunkami oferty.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon