Georg Brüning i Franz Landsberger będą mieli swoje ławeczki w Bytomiu

Za kilka miesięcy w Bytomiu mają się pojawić ławeczka upamiętniające Georga Brüninga - legendarnego nadburmistrza, którzy rządził miastem przez 36 lat. Swojej ławeczki doczeka się również Franz Landsberger – radny i pomysłodawca budowy teatru miejskiego.

M. Wroński
Bruningowie Landsbergowie Bytom

Usiądź sobie obok Georga Brüninga lub Franza Landsbergera

Ławeczka upamiętniające Georga Brüninga ma stanąć na Alei Legionów na przełomie 2024 i 2025 roku. Lokalizacja jest nieprzypadkowa. To właśnie tam, pod numerem czwartym, znajdowała się willa Brüninga, będąca darem lokalnej społeczności dla zasłużonego nadburmistrza, który przyjechał do Bytomia po lekturze prasowego ogłoszenia o wakacie na tym stanowisku i piastował je przez 36 lat.

Podobna ławeczka stanie też w pobliżu gmachu opery. Ta z kolei poświęcona będzie postaci Franza Landsbergera - radnego, przedsiębiorcy i pomysłodawcy budowy teatru miejskiego (czyli obecnej Opery Śląskiej).

Obie ławeczki będą miały ok. 2,2 m. długości i 2 m. wysokości. Będą się na nich znajdować naturalnej wielkości rzeźby ich „patronów”, ale będzie też jeszcze miejsce dla dwóch osób. Na ławeczce poświęconej Brüningowi pojawi się herb Bytomia i liście dębu (herb rodu Brüningów), a na ławeczce poświęconej Landsbergera budynek bytomskiej opery. Całość będą uzupełniać tabliczki informacyjne na temat patronów. Ławki zaprojektował już Jacek Wichrowski z Galerii Stalowe Anioły.

To będą kolejne upamiętnienia tych zasłużonych dla Bytomia postaci. W miniony weekend przy al. Legionów odsłonięto tablicę upamiętniającą Georga Brüninga i jego żonę Dorotheę, natomiast w Operze Śląskiej ponownie zawisła tablica ku czci Franza Landsbergera (ta, którą po jego śmierci w 1925 r. umieszczona w foyer zdjęto po dojściu nazistów do władzy, ze względu na żydowskie pochodzenie Landsbergera).

- Franz wrócił do życia. To jest spełnienie naszych marzeń – mówił wzruszony Ralph Black, prawnuk Franza Landsbergera, który dzisiaj, 17 czerwca, spotkał się z władzami miasta i dziennikarzami przy bytomskim Rynku.
Tablica ku czci Franza Landsbergera
Odsłonięcie tablicy ku czci Franza Landsbergera w Operze Śląskiej. Fot. UM Bytom

Na Śląsk przyciągnęło go ogłoszenie prasowe. I rządził Bytomiem przez 36 lat

Pochodzący z Nadrenii Georg Brüning, absolwent uczelni w Bonn, Monachium, Heildelbergu i Getyndze, pojawił się w Bytomiu mając 31 lat i został tu do końca swoich dni. Na Śląsk przyciągnęło go umieszczone w prasie ogłoszenie o konkursie o wakacie na stanowisku burmistrza. W sumie sprawował tą funkcję przez 36 lat (trzy kolejne kadencje).

Za rządów Brüninga powstała zasadnicza tkanka urbanistyczna Bytomia. Wytyczono nowe place i ulice. Wybudowano reprezentacyjne gmachy użyteczności publicznej, m.in. obecnej Opery Śląskiej (dawniej teatr miejski), szkoły realnej (dziś IV LO), Królewskiego Instytutu Higieny (obecnie Sanepid), stare koszary (aktualnie urząd miejski), budynek starej i nowej poczty, a także rzeźni miejskiej. Miasto zostało zelektryfikowane, powstała sieć instalacji gazowej, wodociągowej i kanalizacyjnej. Wybudowano najnowocześniejszą w Niemczech biologiczną oczyszczalnię ścieków i spalarnię śmieci. Wybrukowano większość ulic i uruchomiono pierwszą linię tramwajową, która połączyła dworzec kolejowy z Piekarami Śląskimi. Budowano osiedla mieszkaniowe, nowe szkoły i szpitale. Liczba ludności wzrosła z 22 tys. do 71 tys.

W 1910 r. Brüninga nadano tytuł rzeczywistego tajnego radcy, którym honorowano najbardziej zasłużonych urzędników państwowych, a cesarz Wilhelm II nadal mu przywilej noszenia złotego burmistrzowskiego łańcucha. W 1926 r. za zasługi dla Bytomia nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Georg Brüning zmarł 17 września 1932 r. Pochowano go na cmentarzu Mater Bolorosa. Mogiłę zlikwidowano w 1981 r. Szczątki nadburmistrza prawdopodobnie trafiły do zbiorowej mogiły w grobowcu jego przyjaciela Ignacego Hakuby.

Franz Landsberger był przedsiębiorcą, dyrektorem banku, radnym i mecenasem kultury. Był również muzykiem – amatorem, założycielem kwartetu smyczkowego, twórcą towarzystwa koncertowego, pomysłodawcą wybudowania teatru miejskiego.

Bruningowie Landsbergowie Bytom

Może Cię zainteresować:

Potomkowie Georga Brüninga i Franza Landsbergera przekazali rodzinne pamiątki do Bytomia

Autor: Michał Wroński

17/06/2024

Georg bruning bytom

Może Cię zainteresować:

Georg Brüning: niemiecki burmistrz, który zbudował Bytom. Polacy żegnali go z honorami, ale w Polsce zlikwidowano mu grób

Autor: Tomasz Borówka

21/07/2024

Plac Kościuszki w Bytomiu przed wyburzeniem

Może Cię zainteresować:

Bytomskiemu Bulwarowi zabrakło kilku miesięcy, by przeżył wyrok śmierci wydany przez komunistów

Autor: Marcin Zasada

14/09/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon