GKS Rozbark wycofał się z A-klasy

Kolejny kryzys seniorskiej piłki w bytomskiej dzielnicy Rozbark. Lokalny klub na tydzień przed startem nowego sezonu postanowił wycofać się z A-klasy. Drużyna rozpocznie zmagania od najniższej klasy rozgrywkowej.

Fot. Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek
D4 N 3661 kopia

Czasy świetności w GKS-u Rozbark już dawno minęły i nie zapowiada się, aby miały szybko wrócić. Mamy tutaj na myśli seniorską drużynę, która w latach 60 grała na poziomie III ligi, w 1988 roku w Pucharze Polski ograła Wisłę Kraków, a jeszcze na początku XXI wieku występowała w IV lidze. Dziś o takich wynikach można tylko pomarzyć.

Ostatnie miesiące to bardzo burzliwy czas w bytomskim klubie. Już wiosną tego roku pojawiło się ryzyko, że drużyna zostanie wycofana w trakcie rozgrywek z klasy A. Ostatecznie zdecydowano się dokończyć zmagania na siódmym poziomie ligowym. Końcowy wynik był całkiem okazały, bo Rozbark zajął piąte miejsce.

Po sezonie znowu zrobiło się gorąco. Klub nawet opublikował oświadczenie, w którym informował m.in. o tym, że drużyna seniorów została rozwiązana. Komunikat szybko zniknął i po raz kolejny zmieniono zdanie. Trener Paweł Lewicki podjął się zadania ratowania pierwszego zespołu.

Problem w tym, że po sezonie zdecydowana większość zawodników postanowiła szukać szczęścia w innych klubach. GKS Rozbark próbował znaleźć następców, ale sparingi wyraźnie pokazywały, że nowy zespół będzie mieć poważne problemy, aby rywalizować na poziomie A-klasy. Rozbarczanie w meczach testowych przegrali m.in. z Nadzieją Bytom 1:9 i Andaluzją Brzozowice-Kamień 0:11.

Efekt jest taki, że na tydzień przed startem nowego sezonu GKS Rozbark wycofał się z klasy A. Podokręg Bytom szybko zadziałał, zmieniając skład rozgrywek. W miejsce klubu z Bytomia wskoczył Sokół Zbrosławice, który kilka miesięcy temu spadł z tej ligi.

Co z Rozbarkiem? Na ten moment drużyna seniorów ma wystartować w klasie B. Na 21 sierpnia jest zaplanowane pierwsze ligowe spotkanie z Iskrą Połomia. Patrząc jednak na ruchy w ostatnich miesiącach, do samego końca niczego nie można być pewnym.

Klub z ulicy Chorzowskiej w XXI wieku już po raz trzeci przeżywa trudne chwile. Pierwszy kryzys pojawił się w 2006 roku, gdy po sezonie GKS Rozbark wycofał się z IV ligi. Klub potem zniknął z piłkarskiej mapy Polski na dwa lata. Reaktywacja nastąpiła w 2008 roku, a osiem lat później drużyna została wycofana z A-klasy na dwie kolejki przed końcem, gdy była już pewna spadku. Wtedy jednak udało się uniknąć całkowitego rozpadu drużyny i rozbarczanie wrócili do klasy A po jednym sezonie.

Bytomscy kibice futbolu jednak i tak będą mieli kogo oglądać w A-klasie. W nowym sezonie w tych rozgrywkach zobaczymy Czarnych Sucha Góra, Rodło Górniki i beniaminka Nadzieję Bytom.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon