Sezam na kofeinie. Spółdzielczy klub na wysokim poziomie

Chociaż osiedlowe kluby spółdzielcze od wielu lat z powodzeniem funkcjonują w przestrzeni miejskiej, dla wielu bytomian – działalność tego typu miejsc, w dalszym ciągu owiana jest tajemnicą. Zorientowani, z całą pewnością słyszeli już o Gryfnej Kofeinie. To projekt realizowany w Spółdzielczym Klubie SEZAM przy ul. Chorzowskiej 57b. Wszystko w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego, w którym – za każdą zwycięską inicjatywą – stoi (albo ukrywa się w cieniu) pomysłowy mieszkaniec.

Spółdzielczy Klub SEZAM

Można śmiało stwierdzić, że SEZAM, to jeden z partycypacyjnych wyjadaczy. W ramach budżetu obywatelskiego, w klubie z powodzeniem realizowany jest już trzeci projekt autorstwa kierowniczki tego miejsca. Na początku były Bytomskie Projekcie Filmowe (2020). W ramach inicjatywy, w sobotnie poranki, najmłodsi mieszkańcy brali udział w projekcjach bajek połączonych z warsztatami tematycznymi. Popołudnia zarezerwowane były na filmy dla dorosłych, po których odbywały się różnorodne prelekcje. Sama idea narodziła się w zapomnianych już, pandemicznych warunkach. To właśnie wtedy, stanowisko kierowniczki Spółdzielczego Klubu Sezam, po 18 latach pracy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Bytomiu, objęła Izabela Kozak.

- Był to bardzo ciężki okres, gdyż działalność klubu nastawiona jest na kontakt ze społeczeństwem, a została nałożona na nas izolacja. Więc dla dziewczyny, która nagle chce iść inną ścieżką zawodową, to było trudne, ale spowodowało, że jak już wyszliśmy na ulice i zaczęliśmy się cieszyć tą wolnością, po prostu napisałam pierwszy projekt… - przyznaje kierowniczka Spółdzielczego Klubu SEZAM, Izabela Kozak.

Po sukcesie filmowych projekcji, przyszła pora na Artystyczną Przystań Młodych (2023). Tym razem, projekt skierowany był głównie do dzieci i młodzieży. Chodziło o szeroko rozumiany rozwój artystyczny. Zainteresowani, przez 8 miesięcy korzystali z przeróżnych form warsztatowych, zarówno w SEZAMIE, jak i w RELAXIE, drugim klubie należącym do Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wszystkie działania w ramach tamtej edycji budżetu obywatelskiego, zakończyły się w grudniu zeszłego roku. A wraz z 2024, przyszła pora na… kolejny, zwycięski projekt.

Gryfno Kofeina w SEZAMIE

1 marca, przy ul. Chorzowskiej 57b rozpoczęła się realizacja bardzo różnorodnego projektu o wdzięcznej i chwytliwej nazwie. Tym razem, na zainteresowanych mieszkańców czeka wyjątkowo dużo atrakcji. Gryfno Kofeina (2024) to warsztaty malarskie, spotkania z ciekawymi ludźmi, muzykoterapia, mozaika, joga, gimnastyka, florystyka czy choreoterapia. Cykliczne zajęcia realizują tu SEZAMowi instruktorzy, oraz zaproszeni goście. A wszystkie inspirujące chwile spędzone w klubie na osiedlu Arki Bożka są możliwe dzięki zaangażowaniu Izabeli Kozak. Kierowniczka klubu, z uwagi na dużą satysfakcję związaną z realizowaniem inicjatyw społecznych, podjęła decyzję o starcie na stanowisko miejskiej radnej w zbliżających się wyborach samorządowych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon